2021. október 30., szombat

2021. október 29., péntek

ZH-29

 







A cseh gyártmányú ZH-29 a világ első félautomata puskája volt, amit a kínai hadszíntéren először az Észak-Keleti Hadsereg majd az NRA elit egységei használtak, beleértve a németek által kiképzett hadosztályokat is. Amiért nem került túl nagy számban a kínai hadszíntérre (és amiért világszerte sem terjedt el igazán), az a fegyver komplexitásából adódó nehéz gyártás és az ebből következő igen borsos ár. A fegyvernek sajnos volt még egy igen nagy hátránya: érzékeny volt mindenféle szennyeződésre, így ilyen körülmények között használva sajnos megbízhatatlanná vált. A lőszerutánpótlásával legalább nem volt probléma, a 7.92x57mm-es Mauser lőszert tüzelte és 5-ös, 10-es vagy 20-as tárakkal is lehetett használni. A hatásos lőtávja kb 350 méter volt.

Ahogy a kínai elithadosztályok egyre jobban felmorzsolódtak a japánok elleni küzdelmekben, sajnos ezek a puskák is szép lassan eltűntek a kínai hadszíntérről.

2021. október 26., kedd

A Sihang-i raktár ostroma, avagy a "kínai Alamo"

Mire beköszöntött 1937 ősze, Shanghai ostroma már javában folyt, a japán csapatok ekkorra a kínai főváros jórészét (igencsak nagy áldozatok árán) már az ellenőrzésük alatt tartották. Az NRA ekkorra már lényegében elkezdte főerőinek kivonását Shanghaiból, azonban utóvédnek hátrahagytak egy zászlóaljat, hogy harcuk a várost átszelő Suzhou folyó másik oldalán lévő nemzetközi negyedből nézve felkeltse a szövetséges nagyhatalmak és a világ közvéleményének figyelmét a Kínában zajló eseményekre. Ők voltak a legendás 88. Hadosztály, akik a német kiképzésnek és felszerelésnek köszönhetően az NRA egyik elitegységének számítottak. Egy masszív falakkal rendelkező, hatemeletes raktárépületben barikádozták el magukat, kiegészülve pár katonaszökevénnyel és a különféle rendfenntartó alakulatok maradékával, a hivatalos parancs szerint azért, hogy a japán csapatokat feltartóztatva biztosítsák a kínai főerők visszavonulását. Pontosan tisztában voltak vele, hogy a küldetésük egy merő öngyilkosság, azonban sorsukat sztoikusan elfogadva Xie Jinyuan alezredes és Chen Shusheng Őrmesterrel együtt 452-en (a mindenhol emlegetett 800 fő az alakulat eredeti létszáma volt) néztek szembe nagyjából 20.000 főnyi japán katona mindent elsöprő haragjával.


A Sihang-i raktárépület a Suzhou folyó partján

Normál esetben több mint egymillió civil lakos tartózkodott a raktárépülettel szembenlévő Nemzetközi Negyedben, de ez a szám több százezer fővel emelkedett, mert a kínai zászlóalj heroikus helytállásának híre szájról szájra terjedt, és erre még a rádióadások is rátettek egy lapáttal. A negyed semleges státuszának köszönhetően (a japánok pontosan a negyed közelsége miatt nem használhattak a védők ellen mustárgázt és nehéztüzérséget, nehogy a briteket vagy az amerikaiakat provokálják) hamarosan több ezer kínai civil és külföldi figyelhette a folyó túlpartján végbemenő ádáz harcokat. Nem csak bíztatták a védőket, de ki-ki a maga módszereivel segíteni is igyekezett nekik, hovatovábbb, ha japán csapatmozgásokat észleltek, azt a védők számára óriási feliratokkal jelezték, hogy az információ távolról is látható legyen.



Civilek, amint a koncessziós területről szemlélik az eseményeket

Egy kínai cserkészlány, Yang Huimin többször önként vállalva is megjárta az oda-vissza utat a raktárépület és a Nemzetközi Negyed között, küldeményeket szállítva. Október 28-29-ének estéjén a bátor lány a Kínai Köztársaság zászlaját vitte a védőknek, amit másnap zászlórúd hiányában két bambuszrúdhoz erősítve állítottak fel az épület tetején, miközben a túloldalt ezrek örvendeztek és kiáltották: "Éljen soká a Kínai Köztársaság!"




Yang Huimin, a cserkészlány


Az immáron felhúzott köztársasági zászló a raktár tetején

Amikor a japánok visszább szorultak egy-egy csatározásból, és a védők kerültek ki győztesen, a folyó túlpartján óriási üdvrivalgás tört ki, de a támogatás nem merült ki a látványban: több mint 10 teherautónyi ellátmány érkezett: étel, gyümölcs, személyes levelek valamint ruházat és felszerelés, melyeket különféle módokon, többnyire az éjszaka leple alatt juttattak át a védőknek. Xie alezredesnek még azt is sikerült elintézni a brit tisztekkel folytatott kommunikációnak köszönhetően, hogy a sebesülteket kimenthessék és elhelyezzék a Nemzetközi Negyedben.


A védők számára összegyűlt adományok a raktárépületben

1. nap
Xie alezredes gondosan kiépített védelmi rendszere alaposan meglepte a japánokat, ugyanis nem csak az épületben és annak tetején voltak védők, de az épületen kívül is. Wang Wenchuan, az épületet védő géppuskás század egyik géppuskása így emlékezik vissza:
"Az első japán támadás reggel 8:20 körül indult meg. A japán hadsereg valahogy úgy gondolta, hogy az épületet max pár szétszórt kínai katona védi, arra egyikük sem számított, hogy egy gondosen kiépített védelmi gyűrűbe sétálnak bele. Ahogy beértek a Guangfu útról a raktérépületig tartó 200 méteres sávba, a bunkerünk géppuskái, az oldalt levő lakóházban elhelyezett Jiang-féle rendőri alakulat által kezelt géppuskák valamint a tetőn jól álcázott géppuskafészkek iszonyatos tüzet zúdítottak a támadni próbáló japán katonákra. 10 percnyi golyózápor után 27 japán katona holtteste feküdt a csatatéren"


Kínai géppuskaállás a raktárépületnél


Kínai géppuskások lőállásban

Nemsokkal fél2 után 100 japán katona tankok fedezete alatt átjutott a Jiang-féle rendőri alakulatok állásain, és vadul ostromolni kezdte a raktár kapuit, ám a magányos és lassan elszigetelődő rendőri alakulatok bátran küzdöttek: a lakóházakból a géppuskák az út mindkét oldalán tüzet nyitottak a japánokra, a rendőri erők még egy tankot is kiiktattak: egy Zhang nevű katona felrobbantva saját magát, megsemmisítette a tankot és annak kezelőszemélyzetét.


Támadó japán katonák

A napközbeni vereségeknek köszönhetően a japánok már tisztában voltak vele, hogy a raktár védői nagyon jól felkészültek és berendezkedtek a védelemre, a további előrenyomulás helyett pedig körbekerítették a raktárépületet amennyire tudták, és vártak a megfelelő alkalomra.
Október 27.-én a védők megakasztottak egy nagyerejű japán támadást. Xie Jinyuan alezredes jelentésében az alábbiakat vetette papírra: "Az ellenség támadásának eredménye a megfigyelők beszámolói szerint több, mint 80 halott."


A raktárépület nyugati oldala

2. nap
Október 28-án hajnali 3 órakor valamivel több, mint 40 IJA katona mászott fel létrák segítségével a raktár második emeletére a Guoqing út felől (a raktár északnyugati sarka). Vad küzdelem bontakozott ki, miután a védők észlelték a betörést, és valamivel több, mint 20 japán katonával végeztek, a többi elmenekült. Még az est beállta előtt, vastag fémlemezeket maguk fölé tartva egy nagyjából 20-30 fős japán alakulat indult meg a raktárépület egyik külső falához, hogy abban réseket ütve robbanótölteteket helyezhessenek el, majd a falat felrobbanthassák. Ebben a kritikus pillanatban a már harctéri sokkot kapott Chen Shusheng őrmester megannyi gránátot magára tekerve élesítette azokat, majd a falon tátongó lyukon keresztül az ellenségre vetette magát 5 emeletnyi mélységbe. Chen a fémlemezeket áttörve és több mint 20 japán katonát cafatokra robbantva hősi halált halt. 




Ezután a japánok javarészt felhagytak a nappali támadásokkal és inkább éjszaka próbálkoztak, de a leleményes védők ezt is sikerrel akadályozták, ugyanis kerozinba áztatott majd meggyújtott rongyokat dobáltak ki az ablakokon, jókora füstöt csinálva az épület körül. 

Yang Ruifu, egyike a raktárat védő 4 parancsnoknak így emlékezik vissza az éjszakai támadásra:
"Az időjárás sötét volt és az eső is elkezdett szemerkélni, minek köszönhetően az épület körüli tüzek elkezdtek kialudni. Ellenséges mozgást láttam az északnyugati saroknál, ahogy a japánok az éjszaka leple alatt 4-5 ágyút próbálnak mozgatni. Parancsomra a géppuskásaink azonnal megszórták őket, a szembenlévő házakból válaszul felugattak a japán géppuskák. Elkezdődött a második legvéresebb ütközetünk az ellenséggel, akik rendkívül vadul küzdöttek. A raktár összes termén golyók fütyültek keresztül, a füst pedig annyira csípte a szemünket, hogy alig láttunk valamit. Hajnali 5 órára az ellenség rendkívül sok muníciót lőtt el és jónéhány veszteségük is volt, azonban a füsttől semmit sem láttak, így pár órányi csatározás után megszégyenülve visszavonultak. A szükséges alakulatokon kívül az összes többit a helyreállítási munkálatok elvégzésére parancsoltam. A harcok végeztével a vízvezeték csövek sajnos megrongálódtak, így a tüzek oltására csak az összegyűjtött szennyvizet tudtuk használni, viszont találtunk egy saját hálózatról működő csapot, amiből bőséggel folyt a víz. Fontos megemlítenem, hogy Xie Jinyuan alezredest csak röviddel ezelőtt vezényelték át az 524. Ezredhez, így sok katona egyáltalán nem is ismerte őt. Aznap este 8 órára gyűlekezőt rendeltem el, hogy bemutathassam őt a zászlóaljnak."

Korabeli francia újság a shanghai eseményekről: "Amikor a harcok hevesen tombolnak"


Folynak a harcok: gránát robban a raktárépület mellett

3.nap
Október 29-én a feldühödött japán hadsereg egy vadászgépet is bevetett, hogy bombát dobjon az épületre, azonban a tetőn elhelyezkedő géppuskások és a légelhárító üteg hathatósan dolgozni kezdtek, így megakadályozták, hogy a bomba a raktár tetején landoljon. Immáron a japán légierő is megtapasztalhatta azt, amit mostmár 3 napja a gyalogságuk is...
Délután 2 óra körül a a japánok egy még ádázabb offenzívát indítottak: megtámadták a raktárépületet északról, majd ezzel párhuzamosan két felfegyverzett és IJA katonákkal megrakott kishajót indítottak a Suzhou folyón (a raktárépület és a Nemzetközi Negyed között) azzal a szándékkal, hogy az épületet előlről is megtámadhassák. A terv meghiúsult, amint ugyanis a hajók a folyón átívelő híd tövébe értek, a Negyedet védő Brit katonák megálljt parancsoltak a két japán kishajónak.

4. nap
3 napnyi elkeseredett küzdelem után az IJA magából kikelt tengerészeti attaséja és a 3. flotta parancsnoka, Hasegawa Kiyoshi már konkrét fenyegetésekkel próbált nyomást gyakorolni a Nemzetközi Negyedre és az épületet védő kínai katonákra ("Kíméletlen megoldásokhoz fogunk folyamodni, hogy elbánjunk a kínai védőkkel!"). A Nemzet Napjának útján felállított japán ágyúkkal végiglövették az épületet, egészen addig, amíg az ötödik emeleten elhelyezkedő kínai géppuskások ki nem lőttek rájuk, ezt követően a japánok pánikszerűen hagyták el a pozícióikat.
Este 8 órakor a japánok folyamatos hullámokban támadták az épületet, keresőlámpákkal megvilágítva a Tibet utat és és a Qufu kereszteződést, ez utóbbit heves géppuska, ágyú majd aknavetőtűzzel árasztották el, de a raktárépület is kapott ezekből bőven.


Eközben a színfalak mögött Alexander Telfer-Smollett tábornok még mindig Chiang Kai-sheket győzködte, hogy engedje az épületből az embereit visszavonulni, hiszen semmi szükség rá, hogy az utolsó emberig ott harcoljanak. Chiang végül engedett, és a japán Matsui tábornokkal is sikerült megegyezni, hogy a kínai katonákat tűzharc nélkül engedi visszavonulni a Nemzetközi Negyedbe a New Lese hídon át. Az ezt követő visszavonulás azonban a japánok rosszhiszeműségének köszönhetően rosszul sült el: ahogy a kínai katonák elhagyták a Sihang-i raktárépületet és a hídra értek, a japánok hirtelen géppuska és aknavetőtűzzel árasztották el a visszavonuló védőket, ám a sorozatok és a gránátok végigpásztázták a hidat, valamint a Nemzetközi Negyednél lévő Brit állásokat is. Az angoloknak már amúgyis a tökük televolt az állandóan eltévedt japán lövedékekkel és azzal, hogy igazából még a tüzet sem viszonozhatták. Az eltévedt japán golyóknak köszönhetően 4 angol katona azonnal meghalt további 6 pedig megsebesült, itt azonban a briteknél végleg elszakadt a cérna: nem törődve azzal, hogy jogilag a Negyed semlegességét veszélyeztetik, a híd végénél lévő angol bunker géppuskája vadul felkerepelt, minek köszönhetően a túloldalon még egy japán géppuskafészket is kiiktattak, és biztosították Xie alezredes és a megmaradt 376 emberének részére a visszavonulást. 


Telfer-Smollett tábornok és a 88D hadosztály egyik katonája

Telfer-Smollett tábornok, aki a Nemzetközi Negyed partján figyelte a visszavonulást, személyesen köszöntötte a hősöket akik beérkeztek a koncessziós területre és az alábbi kommentárt fűzte az eseményekhez: "Sohasem láttam ennél nagyszerűbbet!". Xie alezredes amúgy az utolsó volt, aki a raktárat elhagyta, és az utolsó is, aki a Negyedbe érkezett, méghozzá épségben.


Xie Jinyuan (謝晉元) alezredes (1905. április 26.- 1941. április 24.)

A visszavonulás után a kínai katonákat a britek lefegyverezték és letartóztatták, mivel a japánok invázióval fenyegették a koncessziót abban az esetben, ha annak területéről a kínai katonákat szabadon engedik távozni. Ezután a koncesszió olasz részére szállították és barakkokban tartották fogva őket csaknem 3 évig. Chiang Kai-shek minden védőt egy rendfokozattal feljebb léptetett, Xie Jinyuan és Yang Ruifu pedig kiérdemelték a Kék Ég és Fehér Nap Rendet. A bezárás után Shanghai lakossága gyakran látogatta a katonákat, és szórakoztatták őket különböző színdarabokkal, a tisztek pedig órákat tartottak nekik: idegennyelveket, matematikát és teológiát tanultak.

A barakkok, ahol "800 Hős" vagyis az Elveszett Hadosztály raboskodott


Xie alezredes szobája a barakkokon belül


A barakkok bejárata napjainkban

Időközben a Shanghaiban megalakult ideiglenes, japán érdekeket kiszolgáló kínai bábkormány, a Wang Jingwei rezsim orvul meggyilkoltatta Xie Jinyuan alezredest 1941 április 24-én, temetésén több, mint 100.000 ember fordult meg, majd az NRA ezt követően poszthumusz Dandártábornokká léptette elő. Emlékművéről (az eredetit az 1960-as években a kommunisták lerombolták) az alábbiakban láthattok pár fotót, egy olvasónk látható rajta és a barátaival, amint virágokat visznek az emlékműhöz.


Xie alezredes eredeti nyughelye...

...és az új, napjainkban






Egy olvasónk és barátai Xie emlékművénél és a Sihang-i raktárnál

A Sihang-i raktár ostromát 3 film is feldolgozta: először a 800 Heroes 1938-ban, majd az Eight Hundred Heroes 1977-ben és végül a The Eight Hundred 2020-ban. Sajnos valami érthetetlen oknál fogva, ez a remekmű (ahogyan sajnos más nagyon jó háborús filmek is elkerülték a hazai termeket az utóbbi 10 évben) sem került itthon a mozikba, pedig a bugyuta szuperhősös filmek és az egy kaptafára készülő (és még csak nem is félelmetes) horrorfilmek mellé igazán felüdülés volna. Halkan megjegyzem, a film maga mögé söpri az összes cukormázas köntösbe öltöztetett hálivudi háborús produktumot, az elmúlt 10 év háborús drámái közül az első helyen van a 71 into the fire-el együtt. Elkerülte a figyelmedet? Itt a trailer kedvcsinálónak!

2021. október 24., vasárnap

Színezett háborús fotók/Colorized war pictures

 



Még így a vasárnap végére egy örömhírrel szolgálnék nektek: sikerült felkelteni az érdeklődését egy régi fotók színezésében jártas úriembernek a blog témájával, így ahogy lesz ideje és kedve, a munkáit ezentúl a blogunkon is közzétesszük! Fogadjátok szeretettel James Vorster munkáit, és jelöljétek be őt Instagramon, hiszen további, más háborús hadszíntérről készült munkáit is megtekinthetitek nála.

Instagram felhasználó: @wwiicolourised
A színezett képek tulajdonosa: James Vorster

A képen Hanyang 88-as puskákkal felszerelt NRA katonák foglalnak lőállást egy lövészárokban, 1937-ben, Shanghai ostrománál.


ENGLISH:
I've just left another surprise/good news for you for the end of this Sunday: our topics and blog managed to get the attention of a Gentleman, who is really talented in colorizing old photos from different war theaters. As soon as he got free time and mood, from now on, you can follow his chinese related war photos on our blog! I'd like to introduce the amazing works of James Vorster, and be sure to get him followed on his Instagram account, because you can also see another colorized masterpieces from other wars!

Instagram account: @wwiicolourised
The rightful owner of the colorized pictures: James Vorster

Chinese NRA soldiers maintain positions in a trench during the Battle of Shanghai, 1937. They are all armed with Hanyang Type 88 rifles.

Csata Changsha városáért/ The Battle of Changsha



Kínai Type 24 Maxim géppuskaállás a Changsha városáért folytatott harcokban (1939. szeptember 17. - 1939. október 6., 第一次長沙戰役).
A csata az első próbálkozás volt a város elfoglalására a négyből, amit a japánok indítottak a második Kínai-Japán háború alatt, és az első nagyobb volumenű összecsapásnak számít 1939 őszén, amit a történészek már a Második Világháború eseményeihez sorolnak.



A városért folytatott küzdelemben Xue Yue tábornok (薛岳, aki kiérdemelte "Ázsia Pattonja" és a "Changsha Tigrise" beceneveket is) sikeresen verte vissza a tartomány fővárosának elfoglalására tett japán támadásokat. A harmadik Changsha-i csatát vezette és kimagasló eredményeket ért el: a harcokban több mint 50 ezer japán katona esett el, ezzel pedig kemény csapást mért a megszállók amúgy igen arrogáns viselkedésére.


Xue Yue tábornok (1896. december 26. - 1998. május 3.)



Visszavonuló IJA katonák a Changsháért folytatott harcok után

Ez a jelentős győzelem nem csak ahhoz segítette hozzá az NRA-t, hogy a japánok ne foglalhassák el a déli területeiket, de teljesen visszavették az irányítást az addig elvesztett észak-Hunnan tartományi, dél-Hubei tartományi és észak-Jiangxi tartományokban.



ENGLISH:

Chinese Type 24 Maxim machine gun position during The Battle of Changsha (17 September 1939 - 6 October 1939, 第一次長沙戰役).
This battle was the first of four attempts by Japan to take the city of Changsha during the second Sino-Japanese War. It was the first major battle of the war to fall within the time frame of what is widely considered World War 2.

During the Battle of Changsha, Chinese forces under General Xue Yue (薛岳, he was also nicknamed "Patton of Asia" and "The Tiger of Changsha") was successfully able to repel Japanese assaults onto the provincial capital. He commanded the third battle of Changsha and achieved great victories. The entire battle annihilated more than 50,000 Japanese troops, and dealt a heavy blow to the arrogance of the Japanese invaders.

This major victory allowed the National Revolutionary Army to prevent the Japanese from not just consolidating their territories in Southern China, but completely regained their former territories in northern Hunan Province, southern Hubei Province and northern Jiangxi Province.

2021. október 19., kedd

VZ.24/ Type Zhongzheng (vagy Chiang Kai-shek puska)/ FN Model 24


VZ.24





Type Zhongzheng



FN Model 24

Lényegében a Gewehr 98/Kar98 rövidebb változatai voltak, és a németek által kiképzett NRA hadosztályok fő gyalogsági fegyverzetét alkották. 5db 7.92x57mm-es Mauser lőszert tüzeltek, és sokkalta nagyobb pontosságuknak és átütőerejüknek (valamint nem utolsósorban a kaliberből adódó kiváló stop-hatásnak) köszönhetően messze túlszárnyalták az IJA által használt, 6.5mm-es kaliberű lőszert tüzelő puskákat, ezt azonban a sokszor borzalmas lőszerminőség, a hosszú használat és a karbantartás hiánya igencsak visszavetette.  A hatótávolságuk elérte az 500 métert, egy képzett lövész pedig akár 15 célzott lövést is leadhatott velük percenként.

2021. október 17., vasárnap

Elesettek Emlékhelye: Huang Jin (黃瑾)

 



A mai nappal egy új kategória nyílik meg a blogon: az Elesettek Emlékhelye. Pár hónappal ezelőtt közétettem egy posztot, ami után reméltem, hogy kapok pár üzenetet, és veteránok visszaemlékezéseit oszthatom majd meg veletek. Ebben a kategóriában azoknak az elesett NRA-s katonáknak lesz egy virtuális emlékhelye, akik a hosszantartó háborúban életüket vesztették, ám a nevüket és történetüket a családjukon kívül a szélesebb publikum nem ismeri.
Egy hongkongi olvasónktól kaptunk üzenetet aki a Hakka népcsoport leszármazottja, így dédnagyapja testvérének állítunk emléket.

Huang Jin (黃瑾) aki a Kuangtung tartománybeli Heyuan város Heping megyéjének YangMing falujából jött (ahogyan a 19RA jórésze is) a 19RA századparancsnoka volt, és az 1932-es Január 28-i incidensben (Shanghai 1. Ostroma, a Shanghaiban élő japánok addig provokálták a kínaiakat a Mandzsúria megszállása miatt tartott tüntetéseken, amíg a kezdeti ökölharcok majd pár japán meglincselése után fegyveres harcok nem törtek ki a két fél között) vesztette életét.



A kínai 19RA katonái védekező pozícióban egy úttorlasznál



Kínai katonai rendőrség a városi harcokban

Kiegészítés:
1. A városok a megyékből, a megyék pedig néhány faluból állnak össze a kínaiaknál!
2. A Hakka népcsoport a Han kínai népcsoporthoz tartozik, nyelvük a Hakka, az ezt jelölő karakterek (客家) pedig azt jelentik: "vendég családok". Más Han Kínai alcsoportoktól eltérően, a Hakkák nem a földrajzi helyük alapján kapták az elnevezésüket (lásd egy tartomány, megye vagy város), hanem a megőrzött kultúrális hagyományaik és a mai is beszélt Hakka nyelv alapján.


A 19RA emlékoszlopa, YangMingben



From this day, I'll open a new category on the blog: the Shrine of the Fallen. Few months ago I've wrote a post, and begin to hope that I will get a few messages, and I can share the stories of ROC veterans with you. The Shrine of the Fallen will be a virtual mausoleum of those NRA soldiers who gave their lives in this long lasting war, but their names and stories are only known for their families, not the readers. 
We got a message from one of our reader from HongKong who is a descendant of the Hakka people, now we will share the name of his great-grandfathers brother here.

Huang Jin (黃瑾), who came from YangMing town(陽明鎮)/Heping county(和平縣)/ Heyuan city (河源市)/Guangdong province(廣東省) (like the most members of the 19th Route Army came from YangMing Town), was the company commander in the 19th Route Army, and gave his life in the January 28th Incident in 1932 (1st Siege of Shanghai. The japanese living in Shanghai provoked the chinese who held protests due to the invasion of Manchuria, and after fist-fighting and lynching a few japanese, firefights broke out throughout the city).

Addition:
1. Cities are formed by counties and counties are formed by a few town in China!
2. The Hakka (Chinese: 客家), sometimes Hakka Han, are a Han Chinese subgroup. Their language is called Hakka, and Chinese characters for Hakka (客家) literally mean "guest families". Unlike other Han Chinese subgroups, the Hakkas are not named after a geographical region, e.g. a province, county or city, in China. Modern day Hakka are generally identified by both full Hakka and by different degrees of Hakka ancestry and usually speak the Hakka language.

2021. október 12., kedd

Hamarosan! Coming soon!



Büszkén jelenthetjük be, hogy elkészültünk a hamarosan megjelenő kis katalógusunk címlapjával, amely tartalmazni fogja szinte valamennyi prémium minőségű felszerelést és kiegészítőt, ami az NRA-s/18GA-s hagyományőrzéshez szükséges!

A felszerelések gyártását kiváló hazai szakemberek végzik! Sikerült találnom egy ifjú hölgyet is az ismerősi körömben, aki majd a textil kiegészítőkkel fog zsonglőrködni, így számíthattok a vászonbandolierekre és lábszárvédőkre is!

A katalógushoz tervezett fotózást még idén év végéig szeretnénk megejteni a tagjaink részvételével, hogy minden egyes oldalon több jól illusztrált fotó legyen a segítségetekre az adott felszerelés bemutatását illetően.

Remélem, mindannyiótoknak tetszeni fog!


I'm proudly announcing the fact, that I have finished the cover of our upcoming catalogue, containing premium quality WW2 China Equipment and Accessories, made by our friends here, in Hungary!
I've also found a talented young lady, who can help us with textil products, so you can also expect ammo bandoliers and field leggings besides the leather products!

We are planning to do the professional photo shooting with our members until the end of the year. These photos will be a great help, demonstrating the purpose of each one of it to you!

I hope you will like it!

NRA csatajelenetek 1.

 


2021. október 11., hétfő

Képek a Wuchang-i felkelésről

 


A felkelők tüzérsége a Wuchang-i felkelés során


A felkelők a fegyverraktár elfoglalása után


A felkelők őrjárata Wuchangban



A Qing hadsereg tisztjei és katonái akik megadták magukat a felkelőknek

2021. október 10., vasárnap

A Wuchang-i felkelés

 A Wuchang-i felkelés egy fegyveres lázadás volt az addig 268 éve uralkodó Qing dinasztia ellen (Wuchang ma Wuhan város egyik kerülete) 1911 október 10-én. Ezzel az eseménnyel kezdődött el a Xinhai Forradalom ami sikerrel döntötte meg Kína utolsó birodalmi uralkodóházát, ezt követően pedig megalakult a Kínai Köztársaság (innentől: ROC - Republic of China, a szerk.). Maga a felkelés amúgy egy elégedetlenségi mozgalomból nőtte ki magát, amely azért tört ki, mert a Qing dinasztia államosítani szerette volna a vasúthálózatot, majd 100%-ban kiadni azt külföldi bankok kezébe...

Október 10-én a Wuchangban állomásozó New Army katonák (pontosabb nevén a Newly Created Army vagy másik nevén Beiyang Army, amely 1895 decemberében alakult, az első Kínai-Japán háborúban elszenvedett kínai vereség után. Gyakorlatilag egy milícia volt, nyugati kiképzéssel és felszereléssel, a 36 hadosztályban 12.500 katona szolgált, összesen 450.000) megtámadták a helyi alkirály, Ruicheng rezidenciáját, aki viharos gyorsasággal kereket oldott, így a forradalmi erők az egész város felett megszerezték az irányítást. A Wuhan-i körzetben amúgy két forradalmi csoport működött, a Literary Society(文學社) és a Progressive Association(共進會), akik szorosan együttműködtek egymással.

A Wuchang-i felkelés zászlaja


Október 11-én a lázadók megalakították a Hubei katonai kormányt és felvonták 18 csillagos hadseregzászlót, majd másnap tovább nyomultak a tartomány többi része felé, elfoglalva Hankou-t és Hanyangot is. Válaszul a felkelésre, a Qing kormány azonnali beavatkozást kért a Beiyang Armytól, akik Wuchang felé nyomulva sikeresen visszafoglalták Hankou-t (november 1.) és Hanyangot (november 27.). A támadás ezzel meg is állt, és Yuan Shikai (a BA parancsnoka) titokban tárgyalásokat kezdeményezett a lázadókkal.


A Hubei katonai kormány 1911-ben


A Wuchang-i Felkelés Múzauma, napjainkban

A felkelés a forradalom vezetőit meglepetésként érte: Huang Xing és Song Jiaoren már nem tudott időben Wuchangba érni, Sun Yat-sen pedig éppen az Egyesült Államokban tárgyalt támogatásért a forradalmi törekvések számára, mire az bekövetkezik. Habár Sun Yat-sen megkapta Huang Xing telegramját, nem tudta dekódolni azt, és a felkelés tényéről csak a másnap reggeli újságokból értesült. Az eredményes felkelés következtében a forradalmi erők telegramokat küldtek más provinciákba, hogy kövessék a példájukat, így 1911 decemberének végére 18 tartomány tudott sikerrel kiszakadni a Qing kormány hatásköréből Kína déli és középső részein.


A Beiyang Army, útban Hankou felé

Sun Yat-sen még ebben a hónpban visszatért  Kínába, hogy résztvegyen az első elnöki választásokon, ahol meg is választották. 1912 január 1-jén a leszakadt tartományok vezetői résztvettek egy találkozón, amin kijelentik a Kínai Köztársaság megalapítását. Az új köztársaság ezután tárgyalásokat kezdeményezett Yuan Shikai-al, hogy gyakoroljon nyomást a Qing kormányra a lemondást illetően, majd 1912 február 12-én Dowager Longyu császárnő bejelentette Qing trónról való lemondását, ezzel pontot téve a Qing dinasztia uralmának végére.

Rajtaütés Pekingnél/ Ambush at Beijing

  HUN: Japán rajtaütés eredménye: kiiktatott teherautó és a kínai 29. Hadsereg katonái, amint épp visszavonultak Pekingből. 1937 július 15. ...