2024. szeptember 22., vasárnap

Nyaralás a Kínai Köztársaságban (Taiwan), 7. rész

 


Az előző napi hazautat kipihenve újabb várt rám: elnézni Jioufenbe, amely egy tengerpart mentén fekvő hegyvidéki (volt bányász)város. Nem csak az 1903-ban fellendülő aranybányászatáról híres, hanem a 2001-ben megjelent Chihiro Szellemországban című anime bizonyos jeleneteiről, amely igencsak hasonlóságot mutat Jioufen bizonyos részeivel. A rajzfilm megjelenése után Jioufen közkedvelt hely lett a japán turisták köreiben, habár Hayao Miyazaki, a rendező, tagadta, hogy a várost használta fel a legendás animációs filmhez. A cimboráim javasolták, hogy lehetőség szerint este látogassam meg, mert akkor még szebb, mint nappal, de ott már nem lett volna ennyi időm felfedezni és vissza is érni Taipeibe a lefoglalt szállásomra, így a nappali bóklászás mellett döntöttem (mint utóbb rájöttem, helyesen!).


A vonatra várakozás pillanatai


Megérkeztünk a ruifangi vasútállomásra

Nem egy nagy tudomány a lejutás, Taipei Main Stationnél veszel egy jegyet a Ruifang-i vasútállomásra tartó járatra, ott viszont muszáj egy taxit szerezned, amely felvisz téged a hegyre. A muszáj szó szerint értendő tehát kiemelném: NE PRÓBÁLJ MEG GYALOG FELMENNI, mert nincs gyalogút a szerpentinen és kib******ul életveszélyes! Szóval NE! És lefele se! Értem én, hogy szép lesz az út oda meg vissza, de a taxiból ugyanúgy élvezheted a kilátást, ráadásul ha valami a kaja mellett pofátlanul olcsó Taiwanon, az bizony a taxis szolgáltatás. Nyugodtan térképezd fel a szitut, hol érdemes tömegközlekedned és hol taxiznod, és ha kell, bátran válaszd az utóbbit! (a ruifangi vasútállomástól Jioufenbe felmenet kb 2400 Forint volt a fuvar, a taxi patyolattiszta volt, mint bármelyik másik amelyeket próbáltunk a nyaralásom alatt). Vigyél magaddal szúnyogirtó sprayt, mert bizonyos részeken azért itt akadnak szép számmal, de a bóklászásban ők összesítettben nem fognak zavarni. Az ázsiai óriás lódarázs viszont igen, szóval nem árt odafigyelni és elkerülni őket. Jioufen televan elhagyatott, pusztuló házakkal, a nagyrészük le van zárva hivatalosan, de van, ami nem, így nem feltétlenül javaslom az ezekbe való bebóklászást, mert számtalan tartalmazza a fenti jószág fészkeit. Az itthoni darazsakkal ellentétben ezek tényleg képesek megölni az embert, ha csoportosan támadnak rá és csípik meg, jobb a távolságtartás.

























Joiufen amúgy fantasztikus látvány, ha kíváncsi vagy milyen az igazi kínai szomszédság, bóklássz el egy kicsit a főbb turista útvonalaktól, varázslatos élményekben/látványvilágban lesz részed! Miután fél 1 körül visszaértünk Ruifangba, a vasútállomás felé található egyik szimpatikus családi kajáldába vetettük be magunkat, ahol bevertünk a cimborával egy jó tél ételt, és indultunk is vissza Taipeibe.....azaz, hogy mellé Taoyuan tartományba, a Lunghwai Tudományegyetemre, ahol egy ismerős baráti kör kis csapata éppen a kiállítós hétvégéjükön ügyködött. A kiállításon az itt tanulók mutathatták be saját fejlesztésű számítógépes játékaikat, volt szerencsém többet is kipróbálni, ezek közül nem egy igencsak jópofa alkotás volt. A cimboráék (természetesen) egy háborús FPS-t fejlesztgetnek, ezt lehetett a standjuknál nyúzni 3 pálya erejéig. Van még vele bőven meló, viszont egy érdekes és egyben pozitív kezdeményezés a játék. Az érkezésemet meglepetésnek szántam, így rendesen meglepődtek a srácok amikor felbukkantam az egyetemen.


Érkezés a Lunghwa-i Tudományegyetemre













Későre járt, segítettünk a srácoknak visszahurcolkodni a szomszédos épületbe, este 17:45-kor pedig elhagytuk az egyetemet, indulnom kellett vissza Taipeibe. A napot egy kiadós vacsorával és a Don Don Donki boltban vett kiváló jégkrémmel zártam.





Akit érdekel egy rövid videoválogatás a Jioufenben tett látogatásomról, az az alább található kis ablakban, vagy az Odyssey videomegosztó portálon fellelhető csatornánkon megtekintheti! Jó szórakozást hozzá! 
Link: https://odysee.com/@GhostDivision74H:3/Jioufen:c

2024. szeptember 17., kedd

2024 Zrínyi napok beszámoló, Szigetvár

 





Tavalyhoz hasonlóan idén is hivatalosak voltunk a Szigetváron megrendezett Zrínyi napokra. Ez az ország egyik olyan színvonalas eseménye, ahol a hazai hagyományőrző csoportokból is sikerül felvonultatni mindazokat, akik munkájukra és megjelenésükre egyaránt igényesek, az odalátogató közönségnek pedig a kiállításukkal és a tudástárukkal egyaránt érdekességekkel szolgálnak. Tavaly némileg szerény repertoárt tudtunk kiállítani a tömegközlekedéssel való utazás miatt, így idén két jóbarátunk volt segítségünkre abban, hogy a leszállítandó temérdek egyenruhát és egyéb felszerelést segítsenek autóval levinni. Ezúton is köszönjük a nekünnk nyújtott segítséget, nagyban hozzájárultatok a rendezvényen való részvételünk sikeréhez! Ennek köszönhetően a vonatutunk kellemesen telt, a cipekedésre nem volt gondunk. Relatíve kevés késéssel érkeztünk be Szigetvárra, irány a vár, ahol a tavaly már megismert régi arcok és a szervező gárda fogadott minket.


Szombat délelőtti program: chips evés pálcikával 


Az egyik lelkes látogatónk

A gyors lepacsizás után neki is ültünk elfogyasztani az aznap estére készített babgulyást, a hosszú út meg az előtte átdolgozott nap után ez különösen jólesett. Sajnos az egyik csapattagunk már este sem érezte jól magát, így másnapra a kórházban kötött ki, pár nap után kiengedték, miután lecsengett a vírusfertőzése. A kiállításunk lebonyolítása mellett így igyekeztünk a legjobb tudásunk szerint segíteni neki, a kórházba is benéztünk hozzá, szerencsére hamar túlesett ezen pár nap megpróbáltatásain. Idén két korszak bemutatásával készültünk, az egyik a szokásos 1937-1945-ig tartó 2. Kínai-Japáb háború, a másik pedig az 1950-1953-ig tartó Koreai Háború és az ott részt vevő Kínai Népi Önkéntes haderő témáját elevenítette fel. Az elmúlt hónapokban kellően sok energiát fektettem bele a beszerzendő felszerelésekbe, amelyek oroszlánrészét a kínai barátaim segítségvel kaptam meg Kínából/Taiwanról, így pl a koreai háborús standon az arrajárók láthattak eredeti téli szőrmesapkát, egy eredeti Type 53 (Mosin Nagant)-hoz tartozó vászon textil töltényövet, 2. világháborús japán kulacsot kínai gyártású dugóval, vagy éppen a ZB26-os géppuska ebben az időszakban használt tármellényének reprodukciós változatát. A két korszakhoz a színesben nyomtatott propagandaposztereken kívül 1-1 "Tudtad-e?" táblával készültem, amelyeken rövid, ám annál lényegesebb ismertetőket és érdekességeket olvashattok  a két korszag hadseregeiről! A rajtunk lévő egyenruhákon kívül elvittünk mindkét korszakhoz 1-1 téliuniformis szettet, és jópár korabeli, a hatályos jogszabályoknak megfelelően hatástalanított kínai antik puskát. Szerencsére bőven volt érdeklődő és kérdések is, remélem, mindenki kíváncsiságát sikerült kielégítenünk! A szombat este egy jó hangulatú közös beszélgetéssel és üdítőzéssel ért véget, tavalyhoz képest idén nem a főtérre mentünk bulizni.








A Koreai háborút bemutató részleg







A 2. Kínai-Japán háborút bemutató részleg

Maga a fesztivál jelentősen bővült, így a további jó hangulatról és a kellemes beszélgetésekről immáron a https://www.instagram.com/alliedhun/, a https://www.instagram.com/a.reenactor.too.far/, a 1st Cavalry Hungarian Reenactors (https://www.facebook.com/profile.php?id=100064521108491) és a https://www.instagram.com/soldierandwaac/ kiváló csapata is gondoskodott, így aki érdeklődik a második világháború szövetséges haderőinek bemutatására, az általuk megjelenített kiállításokon garantáltan megtalálta a számításait. Szerencsére az időjárás is kegyes volt a résztvevőkhöz és a látogatókhoz egyaránt, így egy viszonylag konszolidált hőmérsékletet élvezve telt el a hétvége, sajnos viszonylag hamar. A hétfői munka miatt nekünk is pakolnunk kellett vasárnap délután, így lemaradtunk a Szigetvár ostromát bemutató hadijátékról, az esti tüzijátékról és még több látogatóról, akik főként ezekre a programokra jöttek. A szervezőkkel történt egyeztetés után jövőre ez úgy fog kinézni, hogy a hétfői napra veszünk ki egy szabit, így a vasárnapi nap folyamán is végig ott tudunk majd lenni.


Az AlliedHun, a SoldierandWAAC valamint a 1st Cavalry Hungarian Reenactors csapatai


A 74H Ghost Division kis csapata, vagyis mi

A szervezőlnek ezúton is köszönjük az idei meghívást, és ha jók az értesüléseink, jövőre találkozunk veletek ugyanitt ;) Addig is, ha bármi kérdésetek van, írjatok nekünk nyugodtan a blogon vagy az Instagram oldalunkon keresztül!

2024. szeptember 15., vasárnap

Egy kés filozófiája (2008)/ Philosophy of a knife (2008)

 


A film voltaképpen egy monumentális haláltánc-fantázia, epikus és sokkoló-szemkápráztató lidércnyomás-folyam a világtörténelem egyik legnagyobb, mindmáig kellőképpen nem tisztázott japán háborús bűntettéről, az 1932-1945 között a megszállt mandzsúriai Harbinban a 731-es alakulat által folytatott emberkísérletekről, amelyben a legóvatosabb becslések szerint is legalább 3000 kínai, orosz és más nemzetiségű ártatlan ember vesztette életét, az alakulat által kiírtott kínai településekről nem is beszélve. Az ún. Unit 731 nevű létesítményt az ártatlannak tűnő "járvány megelőzési és vízellátási egység" fedőnéven hozták létre Shiro Ishii tábornok vezetésével. Néhány év múlva a 731-es lett a világ első számú, biológiai hadviselésre alkalmas bázisa.

A filmet az alábbi linken tekinthetitek meg:
https://videa.hu/videok/film-animacio/egy-kes-filozofiaja-2008-feliratos-drama-horror-nr9Bjb04lBqNwPY6

2024. szeptember 12., csütörtök

Az onjongi csata/ Battle of Onjong (온정리전투 /溫井里战鬪)

 

A Onjongi-csata a kínaiak számára egy fontos ütközetnek számít a Koreai háborúban, amelyben a Kínai Népi Önkéntes Hadsereg 40. Hadserege győzedelmeskedett az ellene felvonultatott dél-koreai alakulatok ellen, és sikerrel foglalta el Onjongot. 1950. október 19-én az Egyesült Államok által vezetett „Egyesült Nemzetek Hadserege” (beleértve a parancsnoksága alá tartozó dél-koreai hadsereget is) elfoglalta Phenjant, majd több útvonalra felosztva csapatait a kínai-észak-koreai határ felé tört előre. A Kínai Népi Önkéntes Hadsereg első harcoló alakulatai eközben bevonultak Észak-Koreába. A dél-koreai hadsereg 6. hadosztályának főereje Onjong, Huimudong és Chushan felé nyomult előre. Október 24-én a Kínai Népi Önkéntes Hadsereg 40. Hadserege 118. hadosztályának főereje Fengxiadong, Liangshuidong és Fuxingdong területeken, a Wenjing-Beizhen autópályától északra csapdát állított fel, és heves támadást indított a dél-koreai 6. hadosztály 2. ezrede ellen, amely október 25-én belépett a csapdakörbe. A kínaiak támadása teljesen megsemmisítette a dél-koreai 6. hadosztály 2. ezredének 3 zászlóalját és egy tüzérszázadát, ezzel megszerezve az önkéntes hadsereg első megsemmisítő csatagyőzelmét a tengerentúli hadműveletek során.



Október 25-én 15:00 órakor a Kínai Népi Önkéntes Hadsereg 40. Hadserege megkapta a hadiparancsot, hogy semmisítse neg az ellenséget Onjongban. A 118. hadosztály Onjongtól északnyugatra indította meg a támadást, a 120. hadosztály Onjongtól délre, a 119. hadosztály pedig a Zhurenshangdongtól keletre lévő területen őrködött, hogy megakadályozza a délre menekülő és északra támogatásért érkező ellenséges csapatokat. Ugyanezen a napon 24:00 órakor az Önkéntes Hadsereg 118. és 120. hadosztályának két ezrede heves támadást indított Onjong ellen, elvágva a dél-koreai hadsereg 6. hadosztálya 7. ezredének visszavonulását, amely északról hatolt be Chushanba, és legyőzte a dél-koreai hadsereg 6. hadosztálya 2. ezredének fő erejét. A 118. hadosztály 352. ezredének 3. zászlóalja elfoglalta Onjong délnyugati hegyét, a 353. ezred 2. zászlóalja pedig elfoglalta a Onjong északnyugati hegyét, megsemmisítve az ellenség egy részét. Október 26-án kora reggel Onjong a kínai 40. Hadereg kezére került.

Videó (kínai nyelven): https://v.qq.com/x/cover/mzc00200gp0lj74/u3303j9b9mf.html

Népi Önkéntes Hadsereg katonája a Koreai háborúban/ People's Volunteer Army soldier in the Korean War

 

2024. szeptember 4., szerda

Keller Mirella: Teáznak még a kínaiak?

 


A rendezvényt nem mi szervezzük, ám mivel érdekes témákat boncolgat és kultúrálisan Kínához kapcsolódik, ezért itt a helye a blogon, gyertek el Ti is, ha van hozzá kedvetek!

A rohamosan átalakuló, modern Kína egyik megmaradt hagyományos értékének bemutatása, vagyis a teakultúra a mai Kínában. A teafogyasztás közel 2000 éves hagyománya a kínai kultúra egyik védjegye, amely a IX. század óta a kínai gazdasági élet és a mindennapok meghatározó szereplője. Idővel művészetté vált, a kolostori élet része, az elit fényűzése lett, vagy éppen az elcsendesülés egyik módszerévé vált. Azonban a napjainkban fénysebességgel fejlődő és modernizálódó Kína rohanó mindennapjaiba belefér-e még a teakultúra, s ha igen, milyen formában? Az előadás során röviden bemutatásra kerül a pekingi teapiacok világa, a templomokban napjainkban is zajló teázás, a Chengdu városára jellemző társasági események és a kínai teaszertartás, vagyis olyan kivételesnek számító példák, amikor a teakultúra életben tudott maradni a hatalmas, nyüzsgő kínai városokban. Az előadás tulajdonképpen egy életkép napjaink Kínájáról, a teázási szokásokra fókuszálva.

Előadó: Keller Mirella, abszolvált PhD hallgató
Tanszék: ELTE, Kínai Tanszék, Sinológia PhD program
Keller Mirella a Fo Guang Egyetem Buddhista tanulmányok szakán szerzett MA diplomát 2018-ban, majd 2019-ben csatlakozott az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskola Sinológia Oktatási Programjához. A 2023-24-es tanévet a Pekingi Egyetemen töltötte. Kutatási területe a kínai buddhizmus, különösen a Chan iskola története, meditációs hagyománya és irodalma.

Jöjjön el, és merüljön el a kínai teakultúra világában az ELTE Konfuciusz Intézettel a Kutatók Éjszakáján!

A belépés díjtalan, és nem regisztrációhoz kötött!

Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/s/teaznak-meg-kinaban-kutatok-ej/546372394407751/

Rajtaütés Pekingnél/ Ambush at Beijing

  HUN: Japán rajtaütés eredménye: kiiktatott teherautó és a kínai 29. Hadsereg katonái, amint épp visszavonultak Pekingből. 1937 július 15. ...