Hosszas várakozás után megjött végre a Kínai Expedíciós Haderő egyenruhaszettje és külön a hozzávaló felvarrók&rendfokozatjelző. Maga az egyenruha a ZWJPW által gyártott darab, az anyaga rendbenvan, bár a "Sdulevs" által gyártottra is kíváncsi volnék. A felvarrók és a rendfokozatjelző már SDULEVS boltjából érkezett, az úriember ugyanis megtalálható Aliexpressen! Kiválóan kommunikál angolul és segítőkész! A minőség a jól megszokott, minden kiváló! Nézzetek szét a termékei között, mert az egyedi szabatású kínai egyenruhái (expedíciós, homokszínű, szürkéskék és még a fakó-alma színú is, a téli parkáról nem is beszélve) is fentvannak, illetve sok hasznos kiegészítő!
SDULEVS boltja az Aliexpressen: https://www.aliexpress.com/store/911051161?spm=a2g0s.9042311.0.0.3eca4c4ddGRjPs
After a long waiting, finally everything got here to make my Chinese Expeditionary Force uniform complete. The uniform set is from ZWJPW, the material is ok, however I'm curious for that custom tailored one from "Sdulevs" store.
The nametag and armband were come from SDULEVS store, the gentleman is now available on Aliexpress! His english communication is good and he is really helpful! The quality just as usual, excellent! I highly recommend to search his shop because his custom tailored uniforms are available (expeditionary, tan/sand, bluish grey and even the pale apple green, not to mention the bluish grey winter parka) plus the other useful equipment for your chinese gear!
SDULEVS shop on Aliexpress: https://www.aliexpress.com/store/911051161?spm=a2g0s.9042311.0.0.3eca4c4ddGRjPs
2021. július 31., szombat
Expedíciós Haderő felvarrói+egyenruha
2021. július 20., kedd
2021. július 18., vasárnap
TsingTao MP18
RITKA FEGYVEREK SOROZAT
A SIG-Bergmann géppisztolyok Kínába történő vásárlása után, az 1920-as években elkezdtek megjelenni a különféle belföldi másolatok amit több helyen is gyártottak, de az elsődleges gyártó a Tsing Tao Haditengerészeti Arzenál valamint a Dagu Arzenál voltak. A Kínai Bergmann géppisztolyok egy az egyben másolatai voltak a SIG-Bergmannoknak azzal az egy különbséggel, hogy a tárat nem vízszintesen, hanem immáron függőlegesen, alulról lehetett a fegyverbe illeszteni. Ugyanúgy ehhez is használatban voltak a hosszú, 50 lőszeres tárak, amik ezeknél a verzióknál a fekvő pozícióban való tüzelést lehetetlenné tették.
A TsingTao&Dagu géppisztolyokat nagy mennyiségben gyártották, és sokat használták a Kínai Polgárháborúban valamint a 2. Kínai-Japán háború alatt. A gyártási dátumokat lehetetlenség megállapítani, mert a gyártás nem központi volt.
2021. július 16., péntek
2021. július 11., vasárnap
Mukden Type 2
RITKA FEGYVEREK SOROZAT
A kínai hadszíntéren elég sok érdekes kinézetű és ritka fegyver bukkant fel, némi kutatómunka után pár ritkaságot be is tudok itt mutatni nektek.
A Mukden Type 2-es géppisztolynak nincs tényleges megnevezése, "Chinese 11.43mm Submachinegun" néven futott, és a Mukden Arsenal gyártotta.
Fordított tervezésű másolata volt a japán Nambu Type 2 géppisztolynak, amit a kínai katonák elenyésző számban ugyan, de zsákmányoltak a japán katonáktól a II. Világháború alatt. A gyártás 1946-ban kezdődött és a fennmaradt információk alapján alig párszáz darabot sikerült legyártani, mielőtt a kommunisták elfoglalták Mukdent 1948-ban (mai neve Senjang és Liaoning kínai tartomány központja, az orosz-japán háborúban is egy nagy ütközet helyszíne volt /mukdeni csata - 奉天会戦/, a mindkét oldalon elszenvedett súlyos veszteségek ellenére viszont japán került ki győztesen a konfliktusból).
A megmaradt példányokat a PLA (People Liberation Army vagyis Kínai Népi Felszabadító Hadsereg, a továbbiakban csak PLA néven fogok rá hivatkozni!) lefoglalta, majd a koreai háború ideje alatt újra bevetésre bocsájtotta őket, így a NATO és az USA haderejéhez is került pár zsákmányolt darab, tanulmányozásra.
Napjainkban már csak nagyon kevés Mukden Type 2-es létezik, és ezek kizárólag múzeumokban láthatóak.
A Mukden Type 2 egy szánhátrasiklásos, csukott zárból tüzelő géppisztoly volt, ami működését tekintve (még a helyretoló rúgó is ugyanúgy a cső köré volt tekerve, ahelyett, hogy a zár mögött kapott volna helyet) megegyezett a Nambu géppisztollyal. Az egyetlen lényeges különbség a két fegyver között az volt, hogy míg a Mukden Type 2-es .45 ACP lőszert tüzelt, addig az eredeti japán Nambu modell a már jóval kevésbé erős 8x22-es Nambu lőszerrel üzemelt. A fegyveren nem volt lehetőség egyes lövésre váltani, kizárólag sorozatlövésre volt alkalmas. 500 lövés per perces tűzgyorsaságot tudhatott magáénak.
A géppisztoly amúgy elég sok szerkezeti hasonlóságot mutat a Thompsonnal, beleértve a felhúzókar elhelyezkedését és kinézetét, valamint a 4 bevágással rendelkező csőszájféket, továbbá azt a tényt is, hogy 20-as és 30-as Thompson tárakkal üzemelt. A gyártási színvonala kritikán aluli volt.
2021. július 2., péntek
Chiang Kai-shek puska beütők/ Chiang Kai-shek rifle markings
A puskák gyártásának évét viszonylag egyszerű kiszámítani: a bal oldali számozás az évet (kínai számítás szerint, tehát a Kínai Köztársaság alapításától kezdve, adj hozzá +11-et), a jobb oldali szám a hónapot jelöli. Némileg értetlenül álltam azelőtt, hogy az enyém mégis mi lehet, hiszen csak egyetlen egy szám áll a Gongxian Arsenalos beütőm alatt: egy 4-es. Egy órányi angol fórumos keresgélés után megleltem a keresett információt:
"Az első CKS puskákat 1934-ben gyártották, a tömeggyártás azonban csak 1935-ben indult be. Az egy számos jelölés csak hónapot jelöl, évet nem (ergo akármi lehet, akár 1934-es is. Körbekérdezek külföldi fórumokon, hátha valahonnan mégis meglehet állapítani a pontos gyártási évet)"
Officially 4 kind of factory produced the CKS rifles (from left to right):
The usual method is the following to calculate your rifle's age: The number under the crest is the year of the Republic of China, which was founded in 1911. So add 11 to 31, your rifle was made in 1942. The left number always showing the year, the left number is the month. I was pretty much surprised that my rifle has only got a number four, and I haven't found proper information regarding the year of production, until I found some interesting facts in a forum:
"The single digit 11th Arsenal Chiang Kai Shek rifles are known but the reason for them being so marked is not known. The first rifles were made in 1934 and production began in 1935. The single digit would likely be a month with no year marking." (so it could be anything, even a 1934 one. I will ask in some forums, maybe someone knows how to determine the exact year of produce)
Rajtaütés Pekingnél/ Ambush at Beijing
HUN: Japán rajtaütés eredménye: kiiktatott teherautó és a kínai 29. Hadsereg katonái, amint épp visszavonultak Pekingből. 1937 július 15. ...
-
Szeretném megköszönni a szervezőknek a meghívást, a tengernyi lelkes érdeklődőt, valamint az összes hagyományőrzőnek, barátnak, családtagok...
-
Az elmúlt 3 hét rengeteg feladattal járt, igyekeztem minél többet kihozni a Zsámbékra épülő kismúzeumból és az oda kivitt információs a...
-
Kicsit megkésve, de még adós vagyok nektek egy Zrínyi napok beszámolóval, pár hete ugyanis csapatunk ide kapott meghívást helyi szervezői ...