2021. január 31., vasárnap
2021. január 26., kedd
A Marco Polo híd-i incidens
Ahhoz, hogy a Japánok nagyobb erőt képviselhessenek, muszáj volt megszerezniük a Kína feletti uralmat. Kínát már 1890-ben legyőzték, és Koreát az ellenőrzésük alá vonták, majd behatoltak Mandzsúriába is, ami gazdag volt szénben és egyéb ásványokban. Mielőtt a japánok megkezdték volna a terjeszkedésüket délre, teljes Mandzsúriát az ellenőrzésük alá vonták.
1937-ben egy kulcsfontosságú esemény következett be. A század elején köttetett megállapodások értelmében azon országoknak, amelyeknek Kínában voltak képviseleteik, a védelmük érdekében jogukban állt csekély mennyiségű csapatot ott állomásoztatniuk. Mind japán, mind pedig kínai részről állomásoztak kisebb számban csapatok a Marco Polo hídnál, ami Beijingen kívül, Wanping faluhoz közel található. Az elnevezés onnan jött, hogy egy utazó ha arra járt, felírta a híd tövére az elődje nevét.
A mai napig rejtély övezi, hogy pontosan mi is történt azon a júliusi éjszakán, de az biztos, hogy a japánok gyakorlatozásba kezdtek anélkül, hogy a helyieket erről értesítették volna bármilyen hivatalos formában is. Természetesen egy pár lövés is eldördült, ami megriasztotta a kínai katonákat. A japánok időközben felfedezték, hogy az egyik katonájuk eltűnt, és arra gyanakodtak, hogy a kínaiak valamilyen úton-módon foglyul ejthették, így követelték, hogy engedélyezzék számukra a helyi Wanping falu átkutatását. A kínaiak azt a feltételt szabták, hogy ők maguk végzik a keresést, de csatlakozhat hozzájuk egy japán tiszt. A japán gyalogság ezekután megpróbált utat törni magának Wanpingba, de a kínaiak ellenállása visszavetette őket. Mindkét fél elkezdett egyre több csapatot küldeni a térségbe, majd július 8.-án a japán gyalogság immáron páncélozott egységekkel ismét megpróbált Wanpingba betörni. A hidat ugyan elfoglalták, de szinte azonnal vissza is verték őket. Az eltűnt japán katona időközben előkerült, mint kiderült, megajándékozta magát némi engedély nélküli eltávval, és útja egyenesen az egyik helyi bordélyba vezetett amit kombinált néminemű szeszesital elfogyasztásával is. Ekkorra sajnos azonban már késő volt.
Japán tüzérség Wanping mellett
A Marco Polo híd napjainkban
- Peter Harmsen: Marco Polo Bridge and the coming of war cikke
- History Today: The Marco Polo Bridge incident
2021. január 25., hétfő
Egyenruha szett
Sok oldalon át keresgéltem tavaly, honnan is lehet az NRA-s egyenruhaszett darabjait beszerezni, végül 3 opció adódott. Az első, a HikiShop (www.hikishop.biz . Nem a .com, mert az már régi, és onnan van postaköltség, a .biz-ről meg NINCS!), minden más egyenruha vagy felszerelés tekintetében is MINŐSÉGI darabokat árulnak, az onnan rendelt prémium német bőr Y szíjam konkrétan számos olyat túlszárnyal, amit itt, Európában gyártottak. Hátránya, hogy igazából kommunikáció marhára nincs a vásárló és az eladó között, amikor kiderült a zubbonyom és az övem méretproblémája, válaszra sem méltattak, így hát rendeltem egy újat.....
Kb. 2-3 hét még az ünnepi hajrában is amíg ideér egy csomag tőlük, szóval e tekintetben abszolút minden rendben volt.
Az első képen a sapka, a nadrág, a zubbony, egy pár kamásli, és leghátul elbújva a puskához való vászon töltényheveder látható. A sapkára a KMT jelvényt sajnos itt nem tudtam beszerezni, mert csak tisztit árulnak (ami sötétkék, és fehér helyett szürke színe van), így maradt az eBay és a kimondottan borsos ár.
A második hely amit találtam, az a ZWJPW-China (https://zwjpw-china.com/), sajnos a webshopjuk egy hulladék. A kategóriák sincsenek normálisan megcsinálva, van, amit a KMT periódusán kívül találsz majd meg, mert belerakták a China1950 kategóriába, illetve, ha beütöd a keresőbe, hogy KMT, csomó olyan cuccot kiad, amit a shop meg sem jelenít egyik kategóriában sem. Ezek közül aztán valamit meg is tudsz vásárolni, van, amit pedig egyáltalán nem tudsz a kosaradba rakni (ezügyben hiába írtam nekik 4x, b*sztak válaszolni. Csak a szokásos kínai vásárlóbarát hozzáállás....).
Ezzel persze nincs vége, mert az Aliexpress oldalukon is találsz csomó olyan cuccot, ami a shopban fent sincs.....
A ZWJPW-ről rendelt cuccok minősége többé-kevésbé rendben van, innen jött a kulacs, a gránáttartó táska, a matricák, és a névfelvarró (ja igen. Ki sem tudod választani a webshopban melyik ranghoz kéred, majd valamilyet random küldenek). Úton van a kenyérzsák, a Mauserhez való bőr tölténytár öv és a fa tus, valamint a torniszter. Ha megérkeznek, róluk is lesz egy rövid bemutató.
2021. január 24., vasárnap
Lassacskán összeáll a felszerelés
A héten a temérdek munkám miatt egyáltalán nem volt időm a cikkekkel foglalkozni, viszont befutott szombat reggelre az új NRA zubbonyom és az új öv is (az előző sajnos kicsi lett, és jó szokás szerint, a cserés emailemet válaszra sem méltatta a HikiShop. Osztottam szoroztam, és mivel az öv is kicsi volt, nem igazán érte volna meg visszaküldeni, így hát rendeltem egy új szettet).
A név és rangjelzős felvarró (NameTag) felkerült bal oldalra a mellkas fölé, a hadosztályfelvarró (ArmPatch) pedig szintén bal karra. Mivel sehol nem találtam infót azt illetően, hogy hány cm-rel vállcsúcs alatt hordták, ezért a német-magyar egyenruhám karsasát vettem alapul, lemértem itt is 16cm-t.
A ZWJPW-ről vett rangjelző/nyakparoli kib****tt ócska minőség, mindkettő azon nyomban szétjött, hogy a csomagolásból kivettem. Mindezért elkérnek 2500 Forintot, de 100-at sem ér meg. Az alap metódust, hogy átszúrod a galléron és felhelyezed a rangjelzést, azt egyből felejtsd is el, mert a drót gyenge, és azonnal elhajlik.... Majd megoldjuk szépen piros cérnával, aztán onnan az többet le nem jön.
2021. január 18., hétfő
M1917-es pisztoly
6db .45 ACP lőszer befogadására volt képes. Az amerikai ellátmányokkal érkezett Kínába a Második Világháború alatt, főleg a logisztikai osztályon dolgozók és nem harcoló alakulatok kaptak belőle.
2021. január 17., vasárnap
KMT-s és egyéb egyenruhák
Vegyük is elő azt a témát, ami nekem is irdatlan sok fejtörést okozott, és a neten tavaly 3 hét alatt sem sikerült annyi infót összegyűjtenem mint amennyit egy nap alatt Ocsenás Miki barátom elmondott egy délután alatt. További hetek kitartó keresgélése és olvasmányai után azért nagyjából összeállt egy kép a sokféle egyenruha és felszerelés kapcsán.
Szóval az a fránya egyenruha. A Kuomintang (KMT) Nemzeti Forradalmi Hadseregének (NRA) egyenruhája a whampoai katonai akadémia kadétjaitól eredeztethető még 1924-ből. Az alapötletet Dr. Sun Yat Sen öltözete adta, aki a Zongshan egyenruha egy újragondolt és egyben divatos formáját viselte. Ennek alapszíne kékes-szürke volt és egy ellenzős sapkával viselték a katonák háborúk közti időszakokban.
Szecsuáni Mártírok emlékműve Chengdu-ban. Korabeli képet katonával sajnos nem találtam, amin a szandál is látható.
Kínai katonák Mauser M712-essel, Brodie MK2 sisakban.
1935-re a KMT kormány hivatalosan is kiadta a katonai egyenruhák szabványosítására vonatkozó tervezetet, hogy a katonák által Kína szerte hordott különféle "Zhongshan uniformist" annak egy továbbfejlesztett, egységes változatához igazítsa. Egy új típusú és könnyen gyártható tábori sapka váltotta le az addig hordott csúcsos sapkákat. Ez egy kerek, lapos tetejű tábori sapka, ami elöl egy két helyen összegombolható meghosszabbítást kapott, ezeket lehajtva hidegebb időben a katona fülének és tarkójának némi védelmet nyújtott a hideg ellen. Ez a tábori sapka végül annyira népszerű lett, hogy nagyon hamar a kínai katonák jellegzetes szimbólumává vált.
Smith&Wesson Model 31
Ruby pisztoly
Az FN 1903 spanyol másolataként sajnos elődje megbízhatóságának, pontosságának és népszerűségének a közelébe sem ért. 9db 7.65x17mm-es .32ACP lőszert lehetett bele tárazni, de lényegében semmiféle megállítóereje nem volt. A hadurak a könnyű tömeggyártás és az alacsony költségvetés miatt választották, de elavultsága miatt már fabatkát sem ért, mikor a japánok ellen kellett használni.
2021. január 12., kedd
Német Katonai Misszió Kínában 1927-1938, 3. befejező rész
Röviddel azután, hogy Falkenhausen Kínába érkezett, elkészült a jelentéssel Chiang Kai-Sheknek azt illetően, Kína miképp volna a legjobban védhető. A jelentés három fő pontot tartalmazott:
- Chiang Kai-Shek vajon le tudja-e győzni a Szecsuán provinciában található kommunista erőket (vagy legalábbis ellenőrzése alatt tartani őket) ?
- El tudja-e folytani a Kwangsi és Kwangtung provinciákból induló kísérleteket amik a Kínai Központi Kormány ellen irányulnak?
- Japán jelen pillanatban az elsődleges ellenségnek számít
Ezen kívül von Falkenhausen javasolta, hogy Kína olyan típusú háborút vívjon a Japán Birodalommal, ami kínkeserves lesz számára - és ebben az esetben, az alább felvázolt tervezet tükrében Japán egyáltalán nem remélhetett semmiféle győzelmet ebben a konfliktusban. A javaslat szerint Kínának fel kell adnia pár északi tartományt, többek közt Shangdongot, de a visszavonulást lassú tempóban kell végrehajtani, Japánnak minden egyes előrenyomulásért kemény árat kell fizetnie.
Szintúgy a javaslat részét képezte, hogy Kína-szerte épüljenek erődítések például a bányászati, landolási és folyóterületeken stb., valamint gerilla műveleti bázisok és egységek felállítása, amelyek eredményesen vehetik fel a harcot az ellenséges vonalak mögött. Ezek az erőfeszítések jelentősen meggyengítenék a hadászatilag amúgyis leterhelt Japánt.
Érdeklődésre tarhat számot, hogy pontosan milyen szerepe volt a németeknek a kínai-kommunista erők alárendelésében 1933 oktobere és 1934 novembere között. Chiang Kai-Shek ötödik, kommunisták ellen vívott csatájának eredményét sokan von Seeckt katonai tanácsadó képességeinek tulajdonítják, habár ez csak részigazság. A Chiang Kai-Shek által a kommunisták ellen indított ötödik támadás már hónapkkal azelőtt megkezdődött, hogy von Seeckt megérkezett volna Kínába (von Seeckt 1934 áprilisában érkezett). Elképzelhető, hogy Wetzell szintén részt vett a művelet megtervezésében, 1933 vége felé. Nos, az igazság valahol középen keresendő: semmi kizáró ok nem mutatkozik ugyanis azt illetően, hogy nem nyújthattak mindketten stratégiai és taktikai segítséget Chiang Kai-Sheknek.
Chiang Kai-Shek generális 1934-re körbekerítette a Csianghszi-ban
állomásozó kommunista erőket
Otto Braun
(1900. szeptember 28. - 1974. augusztus 15.)
A nagy menetelés térképe 1934/1935. A vörös részek a kommunista enklávék, a kék
X-el áthúzott részeket pedig már felszámolta a Kuomintang.
Kommunista szónok beszél a nagy menetelés túlélői előtt, a 30-as évek végén
Propaganda poszter.
A szöveg szerint: "Japán, Kína és Mandzsukuo együttműködésével a világ békés lehet."
Csata a Chosin-i víztározóért. 1. rész
Ha van valami, amely bármely oldalt szemlélve ki tud akasztani a hadtörténelemet tanulmányozva, az a felsővezetés ostoba, gőgös vagy épp t...
-
Szeretném megköszönni a szervezőknek a meghívást, a tengernyi lelkes érdeklődőt, valamint az összes hagyományőrzőnek, barátnak, családtagok...
-
Az elmúlt 3 hét rengeteg feladattal járt, igyekeztem minél többet kihozni a Zsámbékra épülő kismúzeumból és az oda kivitt információs a...
-
Kicsit megkésve, de még adós vagyok nektek egy Zrínyi napok beszámolóval, pár hete ugyanis csapatunk ide kapott meghívást helyi szervezői ...