2024. augusztus 20., kedd

Type 50 géppisztoly/ Type 50 submachine gun

 




A második világháború alatt a szovjet Vörös Hadsereg sokszor tűzerőhiányban szenvedett, ennek ellensúlyozására próbáltak olcsó, nagy számban előállítható géppisztoly típusokat bevezetni.Ezek egyike volt a PPS-41 is, amely a 7.62x25mm-es Tokarev lőszert tüzelte és 900-1000 lövés per perces tűzgyorsaságot tudhatott magáénak. A második világháború végéig több, mint hatmillió darab készült csak ebből a típusból. A szovjetek egész ezredeket szereltek fel ezzel a géppisztollyal, így a németeket jelentősen felülmúlták tűzerőben, és a házról házra tartó közelharcokban egyaránt. A licenszet természetesen megosztották a velük szövetséges országokkal is, így Észak Koreával és Kínával is, előbbinél a Type 49, utóbbinál a Type 50 nevet kapta a géppisztoly.

ENG: During the Second World War, the Soviet Red Army suffered from a lack of firepower for most of the war, and to compensate for this they tried to introduce cheap, mass-producible machine gun types, including the PPS-41, which fired 7.62x25mm Tokarev ammunition and had a rate of fire of 900-1000 rounds per minute. By the end of World War II, more than six million of this type alone had been produced. The Soviets equipped entire regiments with this machine gun, significantly outclassing the Germans in both firepower and close-quarters, door-to-door combat. The licence was of course shared with their allies, North Korea and China, the former with the Type 49, the latter with the Type 50 name.




PVA-s katonák a csigatáras Type 50 géppisztollyal

FONTOS: Nem helytálló az az információ, hogy csak az orosz és az észak-koreai modell fogadta be a csigatárat, míg a kínai Type 50-es kizárólag szekrénytárral működött. Való igaz, hogy a szekrénytárak sokkal megbízhatóbbak valamint olcsóbbak voltak, és az is, hogy a szovjetekhez hasonlóan nem minden csigatár passzolt minden fegyverbe, így a csereszebatosságot cs*szhették. Ugyanez a probléma a szekrénytárakkal már nem állt fenn! A csigatárakat a kínaiak is gyártották a 626-os jelzésű gyárban, igaz kisebb darabszámban 1952-ig, utána a fentebb említett okokból inkább visszatértek a szekrénytáras megoldáshoz.

ENG: IMPORTANT: It is not correct to say that only the Russian and North Korean models accepted the drum magazine, while the Chinese Type 50 only used the curved mags. It's true that the curved magazines were much more reliable as well as cheaper, and also that like the Soviets, not all magazines fit all guns, so interchangeability was screwed. The same problem with the curved magazines no longer existed! The Chinese also produced the drum mags in the 626 factory, albeit in smaller numbers until 1952, after which they reverted to the magazine solution for the reasons mentioned above.

A fegyvert olyannyira eredményesen tudták használni, hogy közelharcnál egyértelműen a kínaiaké volt a tűzfölény, így a Type 50-es a koreai háborúban is a közelharc királyának számított.

ENG: The weapon was used so effectively that the Chinese clearly had the upper hand in close combat, and the Type 50 was the king of close combat in the Korean War.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kínai katona MP18 géppisztollyal

  HUN: Kínai katona a Tsingtaoban gyártott MP18 géppisztollyal és a 2x2-es osztású tártáskákkal. Ezekről bővebben már az alábbi cikkben olva...