2021. április 2., péntek

Gázmaszkok, 1. rész

 Az NRA által használt gázmaszkok típusai szintén egy érdekes (és elég bőséges!) téma, így végül az egy cikkbe szánt mennyiséget több cikkre fogom szétbontani a jobb átláthatóság érdekében. Az utánajárásaimat csak részben és nagyon sokára koronázta siker, viszont egy hongkongi sráctól kaptam segítséget, így már ti is kaphattok egy átfogóbb képet arról, hogy milyen típusú gázmaszkokat használtak az NRA katonái. Fontos megemlíteni, hogy a gázmaszkokat  kizárólag a Központi Hadseregcsoport (Central Army) és azon belül is néhány egység használta csak, úgy mint a tüzérségnél, a légvédelemnél és a páncélos egységeknél szolgáló katonák. Az ezen csoportokon kívüleső katonák nem voltak gázmaszkokkal felszerelve. Amikor a japánok mérgező gázokat vetettek be, csak egy nedves ronggyal tudták eltakarni a szájukat és az orrukat. Ez a rögtönzött megoldás még a könnygáz ellen is alig nyújtott védelmet, nemhogy az ennél sokkal durvább harcigázok ellen, amiknél a fulladásos halál ilyen megoldások mellett szinte teljesen biztos volt. 



A kínai hadseregnél általánosan használt gázmaszk típus a GM30-as volt, ezeket Németország gyártotta és szállította az NRA számára. Később előfordultak ennek különböző, helybeli másolatai is. A gázmaszkok javarészt vászonzsákban voltak tárolva, nem úgy mint a németeknél, ahol erre a célra egy zárható fémhenger volt rendszeresítve. 






Nézzük is végig, mi volt a teljes repertoár! Az alábbi cikksorozat Kínában 1912-1949-ig majd Taiwanban 1949-től napjainkig mutatja be az ott használt gázmaszkokat, így könnyű szerrel mazsolázhattok, ha az egyenruha szettetekhez szeretnétek valamit beszerezni (a vászontáskára sajnos semmi ötletem nincs, a zárható fémhengert itt tudjátok megvenni: 
https://www.aliexpress.com/item/32897896550.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.26853b93a5UR9n&algo_pvid=44121848-542d-4d00-b58b-77257af8063a&algo_expid=44121848-542d-4d00-b58b-77257af8063a-0&btsid=0bb0600116067677749302218eff9c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ )

1. GM30 (Gummimaske 30 de futott S-maske és Vz.30N néven is!)




Elődei: GM24 (Németország), M.34 (Ausztria) és Vz.35 (Csehszlovákia)
Utódai: GM38 (Németország), M52 (Csehszlovákia)
Hozzávaló filterek: FE, S-Filter, FE 37, KF 455, FE 41, FE 42 valamint CO FE 39 típusok
Szűrő csatlakozás: 40mm DIN (Deutsche IndustrieNorm, vagyis német ipari szabvány, amely 1932 októberében lett hivatalos, habár a 40mm-es menetet a Központi Hatalmak már 1915 óta használták, és ez a második világháború alatt a Tengelyhatalmaknál is így maradt. A menet emelkedése 3.63 mm (1/7 inch-nek felel meg)

Gyártotta: Nemzetiszocialista Németország
Használati periódus: 1934-1945
Országok amelyek használták: Nemzetiszocialista Németország, Törökország, Görögország, Bulgária, Csehszlovákia, Litvánia, Spanyolország és a Kínai Köztársaság)
Gyártó: Dräger, Auer (Degea)

ÁTTEKINTÉS:
A maszk lényegében teljesen ugyanaz maradt az évek során, csak a szelepház változott. Az első modell egy egyszerű, különálló menetes szűrő csatlakozó aljzattal ellátott szelepházzal rendelkezett. A második verzió már egy jól ismert konstrukció, a kilégző és belégző egy síkban helyezkedik el. Ezt a módosítást azért csinálták a tervezők, mert a szelep nagyon könnyen és gyorsan szennyeződött el, illetve a katonák egy esetleges esésnél a teljes elülső fogsorukat be illetve kiverték. A maszkokat utólag felszerelték egy gumibéléssel és egy kamra előtti fedéllel (a hadseregben a korszerűsítés egy egyszerű feladatnak számított, azonban a civilek részére kiutalt maszkokból elég kevés került vissza módosításra, aminek eredményeképpen még manapság is belebotolhatunk korabeli, a felépítésükből kifolyólag ritkának számító maszkokba!). A harmadik változat szelepháza már egy öntvényből készült. 






A GM30-as gázmaszk belülről

KATONAI VERZIÓK:

GM30: Ez a gázmaszk egy szövetdarabokból készült szimpla fejhámot használt, ami könnyen állítható volt. Maga az arcrész egy vastag vászon anyagból készült, vékony gumiréteggel bevonva, hogy a  használó arcrészénél jó záródást biztosítson, habár sokan elég kényelmetlennek találták. A cellulóz anyagú szemlencsék fémlencsékkel voltak a vászonhoz rögzítve, a szelepek pedig szintén fémből készültek, ahogyan a 40mm-es csatlakozóaljzatuk és a kilégző szelep is fémrostélyt (valamint egy hangkibocsájtót) kapott a védelem miatt. A maszk közepes méretben volt elérhető, ezt 1-től 5-ig skálázták a különböző méretek szerint. 




GM30 Telefonmaszk: A sima GM30-as módosított verziója, egy beépített mikrofonnal a (szemből nézve) bal oldalon, amit telefonkészülékhez lehetett csatlakoztatni.





GM30 Luftwaffe: A német légierő maszkjának a légijűrmű típusától függően volt egy további, oldalirányú, kerek menetes csatlakozása (jobb vagy bal) hullámos töméővel vagy szűrővel. A körülményektől függően, a nem kellő csatlakozásokat egy kerek, menetes dugóval tömítették el. Ezeket a maszkokat a háború végén, kísérleti célokból használta a tankokban szolgáló személyzet (ezeknek volt olyan prototípusa is, ami közös szűrőberendezássel rendelkezett). Ezek a maszkok nem képezték a személyzet felszerelésének részét, de végig megtalálható volt a légijárművekben és a tankokban. 



GM30 Funker/Mikrofon: Egy levehető fémkupakkal rendelkezett azon az oldalon, ahová a mikrofon is fel volt erősítve. Ez a maszk a német haditengerészet (Kriegsmarine) számára lett kifejlesztve, de különböző rádiós alakulatok is használták. 





CIVIL VERZIÓK:

S-maske: Nincs különbség a normál GM30-as és az S-maske között, csupán az RL (RL1-38/3) pecsét. Ez arra szolgált, hogy a gyártók számára egyszerűsítse a gyártást, akik csak bizonyos fajták készítésére specializálódtak. 

SZŰRŐK:

A maszk több féle különböző szűrőt használt. A Polgárőrség (Civil Defence) az S-Filtert használta. A fegyveres erők többféle szűrőt is használtak, főként az FE 37-es, az FE 41-es és az FE 42-es típusokat. Az összes szűrőtípus egy kerek, zöld színű fémdobozban kapott helyet.
Jelölések:

FE: harci szűrő (combat filter)
Fe: vas (ferrum)
Al: alumínium
NM: Nem Mágneses (NonMagnetic)
R: Javított Továbbfejlesztett gyűrű alakú Ködszűrő
HN: Hexamethylenetetramine-el újratöltött
Tp, Tr or Tropics: trópusi szűrő



SZÁLLÍTÓ HENGER:

A gázmaszkok egy zárható fémhengerben kerültek tárolásra (Gasmaskenbüchse). A fedél alatt közvetlenül egy külön rekesz volt található, itt voltak megtalálhatóak a párátlanító betétek a lencsék számára). Az első modelleket a Reichswehrnél és a Wehrmachtnál 1930-35 között használták, ezek 26 cm magasak és 12 cm átmérőjűek voltak. 

Az 1935-36 között használt második modell 25 cm-nél valamivel rövidebb, de az átmérő ugyanaz maradt. A zárórendszert megváltoztatták, a könnyebb nyitás érdekében egy vászonból készült húzópántot kapott. 

Az 1936-38 között használt harmadik modell egy újabb típusú zárórendszert kapott, amely már az összes ezután következő modell esetében változatlan maradt. A magasság és az átmérő  megegyezik a második modellel.

A negyedik modell (1938-45) megtartotta a harmadik modell tulajdonságait, de méretben hosszabb lett (kb. 27cm), hogy jobban befogadja a GM38-as gumimaszkot. Ennél a modellnél a korai illetve azt megelőző verziók egyáltalán nem voltak vízhatlanok, de az utána következő típusoknál ezt a problémát kiküszöbölték. A vízhatlan gázmaszkhengerek alja kapott egy D (Dicht, azaz tömített) jelet.


Gázmaszk hengerek 1936-ból, 1938-ból és 1935-ből



Gázmaszk hengerek 1940-ből és 1941-ből



Gázmaszk hengerek az S-maske-hoz (civil használatra gyártott gázmaszk)



Gázmaszk henger, alján a vízhatlanságot jelölő "D" betűvel


Felhasznált forrásoldal: https://gasmaskandrespirator.fandom.com/

2 megjegyzés:

  1. Egyedülálló írás magyar nyelven, és ígéretesen hangzik a többi is. De azért lenne néhány észrevételem, építő jellegű kritikám:
    -Magyarul nincs olyan szó hogy gázmaszk, mindenki tudja miről van szó persze, de ha szépen akarja az ember mondani akkor használjuk a gázálarc szavunkat rá.
    -Mivel ezen az oldalon főleg a Koumitangról van szó kicsit furán hangzik hogy a cikkben szóba kerül a kizárólag német polgárok számára rendszeresített S-Maske, valamint a Luftwaffe-s és egyébb verziók amik igen nagy valószínűséggel sosem jártak kínában akkoriban.
    -Valamint a cikkben néha kicsit érthetetlen hogy miről van szó, tudom hogy egy fordítás és sok szakszó ebben a témában teljesen más magyarul mint angolul de azért meg lehetett volna oldani szerintem valahogy.

    Valamint gondolom nincs meg Náraytól a Légitámadás! c. könyv neked így az angolra fordított szelepház működésének az eredetije:

    https://cdn.discordapp.com/attachments/733429096339734630/827977846978904104/IMG_3326.JPG

    (remélem megnyitható a link)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szeva!

      - Úgy voltam vele, hogy akkor már minden típust beleveszek, nekem legalábbis egyértelmű, hogy a sima GM30-as járt Kínában, a többi nem.
      - A külföldi cikkekből sajnos van, ami kifog rajtam főleg a szakszavak miatt. Kerestem gázálarc szelepházhoz rajzot, de nem találtam, köszönet a linkért. Sajnos itt ennél többre az én tudásomból nem futotta, és mivel egyedül csinálok mindent az oldalon a heti 6 nap munka meg az edzések mellett, így annak is örülök, ha akad rá szabadidőm.

      Köszönöm az észrevételeket amúgy, próbálom a tőlem telhető legjobbat nyújtani a cikkekben, elnézést kérek érte, ha ez nem mindig jön össze!

      Törlés

Maxim-Tokarev M1925

  HUN: 100 töltényes hevederrel üzemelt, 7,62 x 54 mm-es lőszert tüzelt és 300-600 lövés/perces tűzgyorsaságot tudhatott magáénak. Ebből a g...