2024. március 25., hétfő

Kínát választották/They chose China (2005)

 



https://topdocumentaryfilms.com/they-chose-china/

Shuibo Wang Oscar-díjra jelölt filmrendező 21 amerikai hadifogoly történetét veszi górcső alá, akik a koreai háború befejezése után az USA-ba való visszatérés helyett Kínát választották. A film ritka archívokat, amerikai és kínai tévéműsorokból vett részleteket, valamint korabeli és korabeli interjúk segítségével a They Chose China című film a fiatal amerikaiak e csoportjának lenyűgöző történetét mutatja be, akiket Kínában "békeharcosokként" üdvözöltek, Amerikában pedig "köpönyegforgatóként" és "árulóként" ítéltek el.

2024. március 20., szerda

2024. március 17., vasárnap

Az első csata Szöulért (제1차 서울 전투)

 



        Június 25-én az NKPA (Észak Koreai Néphadsereg) átlépte a 38. szélességi fokot és megtámadta Dél-Koreát. A T-34-es tankokkal és nehéztüzérséggel megtámogatott, német blitzkrieghez igencsak hasonló hadmozdulat igencsak meglepte a délieket, akiknek páncélelhárításra alkalmas eszközök híján esélyük sem volt megállítani az északi inváziót. A déliek 4 hadosztállyal (papíron, ugyanis a gyarkolatban ezek max fél hadosztálynyi feltöltöttséggel bírtak) próbálták elkerülni az összeomlást a nagyvárosi negyedekben, miközben a déliek 7. hadosztálya szinte megsemmisítette az északiak 4. hadosztályát. A déliek hadosztályai gyakorlatilag megsemmisültek az utcai harcokban, a maradék csekély létszámú katona még 3 napig tartotta magát különböző kis katlanokban, bár az északiakat már semmi sem állíthatta meg.

        A jól képzett északi katonák oroszlánként harcoltak, és bármelyik akkori ázsiai ország haderejével eredményesen felvehették volna a versenyt. Az egyre gyorsabb északi előrenyomulás lassítása céljából a déliek Június 28-án felrobbantották a a Han folyón átívelő hidat, ezzel csapdába ejtve a dél-koreai 5. hadosztály még Szöulban rekedt tagjait és több száz, a városból épp elmenekülő civilt. Sokat nem értek el ezzel a manőverrel, ugyanis az északiak nemes egyszerűséggel átúsztak a Han folyón, és egy napra rá Szöul felett már a vöröscsillagos észak-koreai zászló logobott.


NKPA csapatok Szöulban

Az ütközet meglehetősen tragikusan végződött, 65.000 dél-koreai katonából 44.000 meghalt vagy ütközet közben eltűnt, míg a 107.000 fős északiak egy alig 1200 fős veszteséget könyvelhettek el.

2024. március 10., vasárnap

Type 50 téli uniformis szett/ Type 50 winter uniform set



Hosszú hetek képek utáni kutatásai után örömmel jelenthetem be, hogy a Voin céggel létrejött az első és korántsem az utolsó együttműködésünk, melynek során elkészült a valaha létezett legjobb és legautentikusabb Type 50 uniformis szett.

A téli egyenruha szett a sapkával együtt már elérhető a webshopjukon, az alábbi linkeken:

ENG: After weeks of researching for pictures, I'm happy to announce our first but definitely not last cooperation with Voin Company, who gladly accepted our groups's request to do an exact reproduction from the Type 50 winter uniform set as accurate as possible.

The Type 50 uniform set along with the hat is available on their webshop on the links below:

Type 50 Kabát/Winter Jacket:
https://voin.zp.ua/index.php?route=product/product&path=72_84&product_id=4277

Type 50 nadrág/Trousers:
https://voin.zp.ua/index.php?route=product%2Fproduct&path=72_84&product_id=4278

Type 50 télisapka/Winter hat:
https://voin.zp.ua/index.php?route=product/product&path=72_81&product_id=4300

2024. március 3., vasárnap

Type 50 géppisztoly/ Type 50 submachinegun

 




A 7,62 mm-es kínai Type 50 géppisztoly a szovjet PPSh43 35 töltényes, szekrénytáras változata volt, amely a szabványos szovjet pisztoly- és géppisztolylőszert (7,62x25 mm Tokarev) tüzelte és 900 lövés/perces tűzgyorsaságot tudhatott magáénak. A lövedék kaliberét néha kritizálták a kellő megállítóerő hiánya miatt, de amikor a lőszer a testbe vagy az agyba hatolt, elég hatékonyan vetett véget a "vitának". A kínaiak elsősorban szovjet fegyverekkel csak a Koreai Háború 1. éve után fegyverkeztek fel, ezek mintájára ekkor kezdték el a saját modelljeik sorozatgyártását is. A fenti 50-es típus 1950-ben került gyártásba, és egyike volt azoknak a fegyvereknek, amelyek rendelkezésre álltak a PVA háborúba lépésének pillanatában. A szekrénytár azért is volt elterjedtebb ehhez a modellhez, mert a kínai hadiipar több nehézséggel is küszködött ezekben az években, a csigatár gyártása pedig kellőképpen "bonyolult" és drága lett volna.

ENG: The 7.62 mm Chinese Type 50 submachine gun was a 35-round magazine version of the Soviet PPSh43, which fired the standard Soviet pistol and submachine gun ammunition (7.62x25 mm Tokarev) and had a rate of fire of 900 rounds per minute. The calibre of the projectile was sometimes criticised for lacking sufficient stopping power, but when the ammunition penetrated the body or brain it was quite effective in ending the "discussion". The Chinese were not armed in great number with Soviet weapons until after the first year of the Korean War, but this was the moment when they began mass production of their own versions based on the Soviet models. The above Type 50 was produced in 1950 and was one of the weapons available at the time the PVA entered the war. The cabinet magazine was also more common for this model because the Chinese military industry was experiencing a number of difficulties during these years, and the production of a drum magazine would have been sufficiently "complicated" and expensive.

The Big Picture: amerikai filmhíradó a koreai háborúról

 

Rajtaütés Pekingnél/ Ambush at Beijing

  HUN: Japán rajtaütés eredménye: kiiktatott teherautó és a kínai 29. Hadsereg katonái, amint épp visszavonultak Pekingből. 1937 július 15. ...