2021. március 31., szerda

M1911A1

 Megbízható, könnyen kezelhető és kimondottan erős oldalfegyvernek számított, amit az Egyesült Államok szállított Kína részére. 7db .45 ACP lőszer befogadására volt képes, a Kínai Expedíciós Hadsereg tagjai viselték Burmában és Indiában, valamint az ejtőernyősök és az elit kommandós alakulatok. Annyira minőségi fegyvernek számított, hogy csak a legjobban kiképzett csapatok kaphattak belőle. 


2021. március 15., hétfő

National Revolutionary Army rendfokozatjelzők

A felhasznált cikk szerzője: Tian Liren (a Chinese Social Science Research Council tagja)
Rajzok: Ni Hua Sheng
Felhasznált részletek az alábbi cikkből: http://www.chinesefirearms.com/110108/articles/uniform1.htm

Elég hosszú utánajárás előzte meg az alábbi cikket, külön köszönet érte taiwani barátomnak @roc_reenactor-nak, aki létfontosságú információkkal (képekkel és fordításokkal) szolgált az alábbi cikkhez, nélküle ennyi mindent nem találtam volna meg. Ez a kis ismertető egy aranybánya lesz azoknak, akik egy saját NRA-s egyenruhát szeretnének maguknak összerakni, de azoknak is, akik csak simán érdeklődnek a téma után, és a tudástárukat szeretnék bővíteni. 

A Kínai Köztársaság végén (1928), az északi expedíció befejeztével a kínai kormány Pekingből Nankingba költözött, ami végső soron egyesítette az északi és déli erőket, és hozzájárult az egyenruhák egységessé tételéhez is. Az eredeti 5 ágú csillag ami eredetileg a pekingi kormány 5 színű nemzeti zászlóját reprezentálta a katonai állomány sapkáján, szintén megváltozott, helyére pedig egy kék (utalás az égre) alapú kerek embléma került, közepén egy fehér, japán Yen csillaggal.
A Nacionalista Kormánynak, a japán ellen vívott háború előtti különböző időszakokban alkalmazott általános szolgálati szabályainak megfelelő jogalapot kellett biztosítani. Az első ismert szabályozás a "Hadsereg és Légierő Tisztjeinek és Katonáinak rendfokozati listája", amit a Nacionalista Kormány 1931 április 13.-án. 1934. július 24.-én majd 1935. január 10.-én a Nacionalista Kormány sikerrel korszerűsítette a tisztviselői és a katonai rendfokozati listát mind a három fegyvernem (gyalogság, haditengerészet és légierő) számára. A tiszti rendfokozatok továbbra is általánosan és képzések útján voltak elérhetőek. A hadnagyi rendfokozatokat 3 osztályba sorolták be: Felső, Középső és Alsó osztályba.

1935. március 24.-től  a Nacionalista Kormány a tábornokokat is három osztályba sorolta be: Első és Másod, valamint a Speciális osztályba. Január 20.-án és 25.-én a kormány hivatalosan is kihirdette a hadsereg új szolgálati szabályzatát. A ruházat és a katonai rangjelzése immáron a nemzeti törvényeknek megfelelően egységesek lettek. Ettől kezdve a rendfokozatok és a katonák fegyvernemi besorolása simán azonosítható volt már a nyakparoli alapján is. 


Főparancsnok/Vezérezredes/Ezredes


Altábornagy/Dandártábornok/Ezredes


Alezredes/Őrnagy/ ? /Százados


Hadnagy/Alhadnagy/Tiszthelyettes


Főtőrzsőrmester/Őrmester/Tizedes


Kiváló Közlegény, Elsőosztályű Közlegény/Másodosztályú Közlegény/Kadét

Gallér/Rendfokozatjelzők

A nyakparolik hosszúkás, téglalap alakú lemezek, amik a gallér mindkét oldalán megtalálhatók. A Kínai Köztársaság végével (1930) a jelvényt egy 4.76x2.22 cm-es nyakparolivá alakították át. A téglalap alakú tábla a rendfokozatokat tartalmazza, mindezt sávokra és háromszögekre/csillagokra bontva. A csillagok ettől az időszaktól kezdve egy háromdimenziós háromszög alakú csillagként jelennek meg a nyakparolikon (az ezen korszakot megelőző, Qing dinasztia uralkodásának idején hatszögletű, a Peking-i kormány hadseregének pedig ötszögletű volt).


A vezértisztek (General Officers: Főparancsnok, Vezérezredes/Ezredes, Altábornagy és a Dandártábornok) nyakparolijai teljesen arany színűek, 3-2 és 1 háromszöggel. A Főparancsnok nyakparolija szintén 3 csillaggal rendelkezik, viszont ennek van egy körvonala, ami a többi vezértisztén NINCS. A főtisztek (Senior Commissioned Officers: Ezredes, Alezredes, Őrnagy) és a rangidős tisztek (Junior Commissioned Officers: Százados, Hadnagy, Alhadnagy) két külön kategóriát képeznek. A főtisztek nyakparolijainak alapszíne sárga, majd erre jön rá 3 piros csík, és a szokásos 3-2 vagy 1 háromszög. Az altisztek nyakparolijainak alapszíne szintén sárga, erre jön rá a 2 piros csík, valamint a szokásos 3-2 vagy 1 háromszög.
A tiszthelyettes (Warrant Officer) szintén külön kategóriát képezett az NRA rendfokozati listájában, az ő nyakparolijuk ugyanaz, mint az altiszteké, azzal a különbséggel, hogy az övékében nincs háromszög.

Az altisztek (Non-Commissioned Officers: Főtőrzsőrmester, Őrmester, Tizedes) és a közkatonák (Soldiers: Másod és Elsőosztályú /az NRA-nál meglepő módon ez volt a sorrend!/ valamint Kiváló Közlegény) nyakparolijai mind piros alapúak voltak, annyi különbséggel, hogy a tiszthelyettesekén vízszintesen egy lilás-kékes csík helyezkedett el, ami átmegy a háromszögek mögött. A háromszögek száma itt is a fentebb leírtak szerint változhatott.

Sok helyen sajnos nem írják és hosszas keresés után sem található meg az az információ, hogy a kadétok is viseltek megkülönböztető jelzéseket. A mellkasfelvarrójuk vastagabb körvonallal rendelkezett mint a közkatonáké, és a nyakparolijuk egy kerek, fémből készült kitűző volt. 




A nyakparolik alapszíne fegyvernemenként változó volt, ezek pedig az alábbiak szerint néztek ki:
Fekete - Ellátmány/Hadtáp
Piros - Gyalogság
Zöld - Felcser/egészségügyi személyzet
Kék - Légvédelem
Fehér - Műszakiak
Sötét sárga - Lovasság
Sötét barna - Körletvezető
Világos barna - Utászok
Szürke - Páncélos egységek
Rózsaszín - Csendőrség


Mellkasfelvarrók

Az NRA katonák számára egy négyzet alapú, vászonra nyomtatott felvarró volt rendszeresítve, 9cm hosszú és 7cm magas, egy 0.5cm vastag határvonallal. A bal oldalon található zseb fölé varrták fel a katonák, a rajta található adatokat pedig a saját kezükkel írták fel rá (kitöltési útmutató alább). Középre az adott egység hivatalos pecsétje került. 
A felvarrót határoló körvonal színei az alábbiak szerint néztek ki:

Tábornok - Piros
Főtisztek - Sárga
Altisztek - Kék
Fekete (vékony) - Közkatonák
Fekete (vastag) - Kadétok





A mellkasfelvarró az alábbi 5 kitöltendő részre volt felosztva: 
1. Név, felülről lefelé írva
2. Hadsereg majd a Divízió
3. Dandár/Ezred/Ezredparancsnok
4. Fegyvernem (pl. gyalogság) majd a rendfokozat
5. Adott év, kínai naptár szerint








A baloldali oszlopban a rendfokozatjelző szerinti háromszög-szám szerepelt, függőlegesen jelölve, a háromszögek fekete kitöltéssel voltak jelölve. A tiszthelyetteseknél a háromszög(ek) mögött egy függőleges, fekete csík volt, a tiszthelyetteseknél pedig kitöltetlen maradt, mivel az ő rendfokozatjelzőjükön egyáltalán nem volt háromszög.
Ugyan nem volt gyakori, de az általános karfelvarró mellett (ami az egységet jelölte arab számozással) előfordult a karszallagos állományjelzők felbukkanása (az egységjelölés egyezik a sima karfelvarrókkal), ennek kezdete ismeretlen.

Pár korabeli mellkasfelvarró:











2021. március 14., vasárnap

FN Browning Hi-Power

 13 db 9x19mm-es töltényt tudott befogadni a szekrénytára. A nacionalisták kiváltképp értékelték a két háború közti időszakban, így rendeltek is belőle Belgiumból szépszámmal. Mivel a KMT szeretett volna többet magáénak tudni ebből a rendkívül megbízható és erőteljes fegyverből, a KMT a kanadai John Inglis céget kérte fel, hogy a Hi-Power pisztolyt egy nagy fa tussal gyártsa a KMT-s tisztek számára háborús időszakban, csakúgy, mint az X és Y-Force hadosztályok számára a Burma-i Hadműveletek során. 


Battle for the Chosin Reservoir, Part 1.

  If there's one thing that can get me off studying military history from either side, it's the stupid, arrogant or even ignorant at...