Megbízható, könnyen kezelhető és kimondottan erős oldalfegyvernek számított, amit az Egyesült Államok szállított Kína részére. 7db .45 ACP lőszer befogadására volt képes, a Kínai Expedíciós Hadsereg tagjai viselték Burmában és Indiában, valamint az ejtőernyősök és az elit kommandós alakulatok. Annyira minőségi fegyvernek számított, hogy csak a legjobban kiképzett csapatok kaphattak belőle.
2021. március 31., szerda
M1911A1
2021. március 17., szerda
2021. március 15., hétfő
National Revolutionary Army rendfokozatjelzők
A felhasznált cikk szerzője: Tian Liren (a Chinese Social Science Research Council tagja)
Rajzok: Ni Hua Sheng
Felhasznált részletek az alábbi cikkből: http://www.chinesefirearms.com/110108/articles/uniform1.htm
Elég hosszú utánajárás előzte meg az alábbi cikket, külön köszönet érte taiwani barátomnak @roc_reenactor-nak, aki létfontosságú információkkal (képekkel és fordításokkal) szolgált az alábbi cikkhez, nélküle ennyi mindent nem találtam volna meg. Ez a kis ismertető egy aranybánya lesz azoknak, akik egy saját NRA-s egyenruhát szeretnének maguknak összerakni, de azoknak is, akik csak simán érdeklődnek a téma után, és a tudástárukat szeretnék bővíteni.
A Kínai Köztársaság végén (1928), az északi expedíció befejeztével a kínai kormány Pekingből Nankingba költözött, ami végső soron egyesítette az északi és déli erőket, és hozzájárult az egyenruhák egységessé tételéhez is. Az eredeti 5 ágú csillag ami eredetileg a pekingi kormány 5 színű nemzeti zászlóját reprezentálta a katonai állomány sapkáján, szintén megváltozott, helyére pedig egy kék (utalás az égre) alapú kerek embléma került, közepén egy fehér, japán Yen csillaggal.
A Nacionalista Kormánynak, a japán ellen vívott háború előtti különböző időszakokban alkalmazott általános szolgálati szabályainak megfelelő jogalapot kellett biztosítani. Az első ismert szabályozás a "Hadsereg és Légierő Tisztjeinek és Katonáinak rendfokozati listája", amit a Nacionalista Kormány 1931 április 13.-án. 1934. július 24.-én majd 1935. január 10.-én a Nacionalista Kormány sikerrel korszerűsítette a tisztviselői és a katonai rendfokozati listát mind a három fegyvernem (gyalogság, haditengerészet és légierő) számára. A tiszti rendfokozatok továbbra is általánosan és képzések útján voltak elérhetőek. A hadnagyi rendfokozatokat 3 osztályba sorolták be: Felső, Középső és Alsó osztályba.
1935. március 24.-től a Nacionalista Kormány a tábornokokat is három osztályba sorolta be: Első és Másod, valamint a Speciális osztályba. Január 20.-án és 25.-én a kormány hivatalosan is kihirdette a hadsereg új szolgálati szabályzatát. A ruházat és a katonai rangjelzése immáron a nemzeti törvényeknek megfelelően egységesek lettek. Ettől kezdve a rendfokozatok és a katonák fegyvernemi besorolása simán azonosítható volt már a nyakparoli alapján is.
Kiváló Közlegény, Elsőosztályű Közlegény/Másodosztályú Közlegény/Kadét
Az altisztek (Non-Commissioned Officers: Főtőrzsőrmester, Őrmester, Tizedes) és a közkatonák (Soldiers: Másod és Elsőosztályú /az NRA-nál meglepő módon ez volt a sorrend!/ valamint Kiváló Közlegény) nyakparolijai mind piros alapúak voltak, annyi különbséggel, hogy a tiszthelyettesekén vízszintesen egy lilás-kékes csík helyezkedett el, ami átmegy a háromszögek mögött. A háromszögek száma itt is a fentebb leírtak szerint változhatott.
Sok helyen sajnos nem írják és hosszas keresés után sem található meg az az információ, hogy a kadétok is viseltek megkülönböztető jelzéseket. A mellkasfelvarrójuk vastagabb körvonallal rendelkezett mint a közkatonáké, és a nyakparolijuk egy kerek, fémből készült kitűző volt.
Pár korabeli mellkasfelvarró:
2021. március 14., vasárnap
FN Browning Hi-Power
13 db 9x19mm-es töltényt tudott befogadni a szekrénytára. A nacionalisták kiváltképp értékelték a két háború közti időszakban, így rendeltek is belőle Belgiumból szépszámmal. Mivel a KMT szeretett volna többet magáénak tudni ebből a rendkívül megbízható és erőteljes fegyverből, a KMT a kanadai John Inglis céget kérte fel, hogy a Hi-Power pisztolyt egy nagy fa tussal gyártsa a KMT-s tisztek számára háborús időszakban, csakúgy, mint az X és Y-Force hadosztályok számára a Burma-i Hadműveletek során.
Rajtaütés Pekingnél/ Ambush at Beijing
HUN: Japán rajtaütés eredménye: kiiktatott teherautó és a kínai 29. Hadsereg katonái, amint épp visszavonultak Pekingből. 1937 július 15. ...
-
Szeretném megköszönni a szervezőknek a meghívást, a tengernyi lelkes érdeklődőt, valamint az összes hagyományőrzőnek, barátnak, családtagok...
-
Az elmúlt 3 hét rengeteg feladattal járt, igyekeztem minél többet kihozni a Zsámbékra épülő kismúzeumból és az oda kivitt információs a...
-
Kicsit megkésve, de még adós vagyok nektek egy Zrínyi napok beszámolóval, pár hete ugyanis csapatunk ide kapott meghívást helyi szervezői ...