2023. augusztus 8., kedd

Kínai kommunista hadseregcsoportok egyenruhái (1937-1949)/Uniforms of the Chinese communist armies (1937-1949)/ 共軍軍服 (1937-1949)

 Az idei 2023-as évünk egyik célkitűzése, hogy elkezdhessük részletesebben bemutatni azokat a kommunista alakulatokat, akik résztvettek a az 1937-1945-ig, majd az 1945-1949-ig tartó periódusban. A nacionalista és a kommunista frakció között kötött igencsak törékeny béke, illetve a tervezett kooperáció távolról sem volt olyan sikeres és zökkenőmentes, mint amennyire az elsőre tűnhet. 1938-tól kezdve két nagyobb frakciót különböztethetünk meg a kommunista hadseregcsoportokon belül:

1. Északon és Yan'anban az 8th Route Armyt, amelyet 2 hónap után beolvasztottak a Nacionalista hadseregbe, ezután a 18GA vagyis az 18th Group Army nevet viselte. Formailag bár az NRA vezetése alá tartoztak, a gyakorlatban viszont Chiang Kai-sheknek és a hadvezetésnek vajmi kevés, gyakorlatilag semmilyen ráhatása nem volt az ő hadmozdulataikra (tehát a 18GA továbbra is a Kínai Kommunista Párt vezetése alá tartozott!)
2. Délre a Yangtze folyótól  a New Fourth Armyt, amely szintén az NRA vezetése alá tartozott, és főként a gerilla hadviselésben jeleskedtek.

8TH ROUTE ARMY:



A Nyolcadik Hadseregcsoport (egyszerűsített kínai: 八路军; hagyományos kínai: 八路軍; pinyin: Bālù-Jūn), hivatalos nevén a Kínai Köztársaság Nemzeti Forradalmi Hadseregének 18. hadseregcsoportja, a Kínai Kommunista Párt parancsnoksága alatt álló hadseregcsoport volt.

A Nyolcadik Hadseregcsoport 1937. szeptember 22-én jött létre a kínai Vörös Hadseregből, amikor a kínai kommunisták és a kínai nacionalisták a második kínai-japán háború kitörésekor megalakították a Japán elleni második Egység Frontot. Az Új Negyedik Hadsereggel együtt a Nyolcadik Hadseregcsoport képezte a kommunista alakulatok gerincét háború alatt, és Mao Ce-tung kommunista pártvezér és Zhu De tábornok parancsnoksága alatt állt. Bár a nacionalisták hivatalosan a 18. hadseregcsoportnak nevezték, az egységet a kínai kommunisták és a japán hadsereg a Nyolcadik Hadseregcsoportként emlegette. A Nyolcadik Hadseregcsoport katonái a nacionalisták egyenruháját viselték és a Kínai Köztársaság zászlaját használták és főleg gerillaháborút folytatottak a japánok, a kollaboráns erők és a háború későbbi szakaszában más nacionalista egységek ellen. Akadt viszont egyetlen, hadosztály szinten kivívott győzelmük, a Pingxingguan-i csata, ahol Lin Biao vezetésével (érdemes megjegyezni a nevét, mert később is remekel majd a harctéren csapataival, kiváló stratéga volt!) gyakorlatilag ronggyáverték az ellenük felvonultatott japán erőket. Ez a győzelem aztán jelentős löketet adott a propagandájuknak és a toborzási kísérleteiknek. Az egységet 1947-ben, a második világháború befejezése után átkeresztelték Népi Felszabadító Hadseregre, amikor a kínai kommunisták és nacionalisták között már tombolt a kínai polgárháború 2. fázisa.

A Nyolcadik Hadseregcsoport három hadosztályból állt (a 115., amelyet Lin Biao parancsnokolt, a 120., He Long vezetésével, és a 129., Liu Bocheng vezetésével). A második világháború alatt a Nyolcadik Hadseregcsoport főként Észak-Kínában tevékenykedett, a japán vonalak mögé beépülve, ahol a vidék adottságait kihasználva gerillabázisokat építettek ki, tevékenységüket a parasztságból szervezett helyi milíciák segítették.

A kommunista párt összekötő irodáit a nacionalista ellenőrzés alatt álló városokban, mint például Csungking, Guilin és Dihua (Ürümqi), Nyolcadik Hadseregcsoport Irodáknak nevezték. A Nyolcadik Hadseregcsoportban harcoltak etnikai koreaiak is, ők később csatlakoztak a Koreai Néphadsereghez.


NEW 4TH ARMY:



Az Új Negyedik Hadsereg (egyszerűsített kínai: 新四军; hagyományos kínai: 新四軍; pinyin: Xīn Sì Jūn) a Kínai Köztársaság Nemzeti Forradalmi Hadseregének 1937-ben létrehozott egysége volt. Az Új Negyedik Hadsereg tagjai is a bal karjukon viselték a felvarrójukat, amelyen elöl az "N4A" felirat, valamint hátul a katona egysége és neve szerepelt.

A Xi'an-i incidens után a Csang Kaj-sek vezette Kuomintang és a Mao Ce-tung vezette Kínai Kommunista Párt Egyesült Frontot alakított Japán ellen, amely már ellenőrzése alatt tartotta Mandzsúriát és mélyen benyomult Észak-Kínába. Az 1937 júliusában bekövetkezett Marco Polo híd incidens jelentette a kínai-japán háború (1937-1945) kezdetét.

1937 októberében bejelentették, hogy a Vörös Hadsereg katonái, akik Dél-Kína nyolc tartományában tevékenykedtek - azok, akik nem indultak el a Hosszú Menetelésre (az okok sokfélék voltak, közé tartozott az is, hogy a hátramaradt kommunista csoportok gerillahadviseléssel szándékoztak a nacionalisták ellen harcolni), az Új Negyedik Hadseregbe fognak tartozni. Az Új Negyedik Hadsereg 1937. december 25-én alakult meg Hankouban. 1938. január 6-án Nancsangba költözött, amikor a különítményeket megkezdték a harctérre való menetelést. Az Új Negyedik Hadsereg kezdetben négy különítményből és egy bevetési zászlóaljból állt, a teljes állomány nagyjából tízezer főt számlált. Később a hadsereg Anhui tartományba költözött. Ye Ting volt a hadsereg parancsnoka, Xiang Ying pedig a helyettes hadseregparancsnok.

Elméletileg egységes frontot alkottak Japán ellen, de a gyakorlatban jelentős súrlódások voltak a nacionalista és a kommunista erők között, amelyek 1940 őszén fokozódtak, és végül az 1941 januárjában bekövetkezett Anhui incidensben (de nevezik New Fourth Army incidensnek is) csúcsosodtak ki, amikor az Új Negyedik Hadsereg és az NRA erői között teljes körű ütközetre került sor, egészen eddig az időpontig a két fél között megvalósult legtöbb súrlódás csak apró csetepaté volt. A hadsereget az incidens után teljesen újjászervezték, és a háború végéig aktív harcban maradt.


8TH ROUTE ARMY/ NEW 4TH ARMY EGYENRUHA:



A tv sorozatok és általában a neten található képek (közülük sok, hibásan színezett!) szeretik úgy bemutatni a kommunista alakulatok egységeit, miszerint azok állandóan kék, kékes szürke vagy szürkés egyenruhában voltak, holott ennél a kép sokkal árnyaltabb. Az újraszervezés után a Nyolcadik Hadseregcsoport és az Új Negyedik Hadsereg ugyanazokat az egyenruhákat hordta, mint a nacionalista alakulatok, és ezalól a kék alapon fehér napos sapkajelvény sem volt kivétel (habár az 1941-es Anhui incidens után elég sok N4A katona tépte le a sapkájáról a jelvényt és a továbbiakban nem voltak hajlandóak azt hordani). A KMT kormány részéről az utánpótlások 1939 végére/1940 elejére teljesen leálltak a kommunista alakulatok számára, így ezek a csoportok kizárólag a saját területükön kialakított varrodákra, vagy a civil lakosság által felkínált és helyben varrott katonai egyenruha utánpótlásra számíthattak. A színezéssel már sajnos több probléma akadt, ugyanis nem mindegyik helyen fértek hozzá mindegyik színezésre használt alapanyaghoz. A katonai egyenruhák festése mindig lokális módszerekkel történt,  az egyes régiók tényleges adottságainak megfelelően a szürke színezéket növényi hamuból, a sárga színezéket fák magjaiból, a ciánkék színezéket pedig nyárfakéregből nyerték ki.





Éppen ezért a Nyolcadik Hadseregcsoport egyenruháinak színei a különböző régiók szerint egyáltalán nem egyeztek meg: a szín Shandong, Hebei és Shanxi-Chahar-Hebei térségekben általában sárgászöld, de hosszú ideig tartó viselés után sárgásszürkére vagy törtfehérre fakult; Szürke, de fűzöldre fakul, és gyakran két szín van egy ruhadarabon, vagy egyáltalán nem egyezik a katona által hordott sapka színével. A ruházat színéből az a "titok" is nyilvánvaló volt, hogy mindenki tudta, melyik bázisterülethez tartozik a Nyolcadik Hadseregcsoport vagy az Új Negyedik Hadsereg egy adott katonája.

A japán elleni háború teljes időtartama alatt a Nyolcadik Hadseregcsoport és az Új Negyedik Hadsereg nem rendelkezett egységes ruhafestékkel. Csak arra hagyatkozhattak, hogy az egyes egységek megtalálják a módját, hogy az egyes helyek természeti adottságainak és a helyi viszonyoknak megfelelően válasszák ki a megfelelő módszert. Liu Yunqiu, a Nyolcadik Hadseregcsoport 120. hadosztály 359. dandárjának textilgyárának igazgatója szerint: "Ebben az időben már nem elégedtünk meg az egyszínű fehér ruhával, hanem színes ruhát is akartunk gyártani. Festékanyag nem volt, ezért szürke ruhát készítettünk, növényi hamuval festettük be. A 'Heigan' fa gyökereit Nanniwanban és Jinpenwanban megfőztük és khaki-sárga ruhákkal festettük együtt. Így végül elkészült az első adag színes szövet."



A nacionalisták által elrendelt gazdasági blokád miatt 1940 után nehéz volt külföldi anyagokat szállítani a bázisterületre, és komoly hiány lépett fel a katonai egyenruhák készítéséhez szükséges festékek tekintetében is. A Nyolcadik Hadseregcsoport 129. hadosztályának az aktuális területükön lévő tömegeket kellett mozgósítaniuk segítségként, hogy helyi színezékeket találjanak a pótláshoz. A 2. Taihang-i hadosztály használta először a phellodendron ciprusgyökereket sárga ruhák festésére, ami felkeltette a vezetők figyelmét, ezért igyekeztek azt népszerűsíteni és használni. Később egyes csapatok sárga zellert és pagodamagot használtak festékként, amelyek szintén nagyon sikeresek voltak. A parafának és a sárga zellernek azonban nem volt sok termőterülete, és a szállítás is nehézkesen haladt, míg a pagodamag helyi termése bőséges volt, és a pigmentáló hatása is kellően erősnek bizonyult. Éppen ezért 1943 tavasza után gumihéjjal festették a szürke, a pagodamaggal pedig a fűzöld uniformist. Bár a helyi festékekkel festett színek nem voltak egységesek és könnyen kifakultak, ezek a festékek legalább helyi anyagokból készülnek, és az előállítási költségük nagyon alacsony volt, amely jelentősen hozzájárult a festés okozta nehézségek leküzdésére.


Az itt megjelenített egyenruhaszínek csupán a példa kedvéért lettek kirakva,
mindegyik hadsereg használt mindegyik színből!

Általánosnak mondható az is, hogy a kék vagy kékesszürke árnyalatokból inkább a téli uniformisokat preferálta mindkét hadseregcsoport, mivel a sziklás terepen kiválóan rejtett ebben az évszakban, nyáron ugyanez már nem volt elmondható, így a melegebb időszakokban főleg a homok/khaki és zöldes színezetű egyenruhákat igyekeztek hordani a jobb rejtőszín miatt.

FIGYELEM: Gyakorlatilag 1949-ig nem létezett semmiféle egységesítési direktíva a katonai egyenruhákra vonatkozólag a kommunista haderőnél, így az egyetlen dolog, ami megkülönböztette őket az NRA-s nacionalista katonáktól, az a karfelvarró volt.

8TH ROUTE ARMY/18GA KARFELVARRÓ:
.
A filmes megjelenítésekkel ellentétben a valóságban több különböző felvarró is használatban volt a Nyolcadik Hadseregcsoportnál: volt, amelyet a kormány utalt ki, és voltak olyanok is, amelyeket a katonák saját maguknak készítettek, sok helyen még az írásmód is teljesen eltért a többitől. A Nyolcadik Hadseregcsoport helyi csapatait az egyes bázisterületek milíciáiból válogatták ki rajok, járási századok és megyei dandárok útján. Általában "18GA" karfelvarrót viseltek (1943-ban a Nyolcadik Hadseregcsoport sok katonája is erre a karfelvarróra váltott), vagy egyáltalán nem is volt karfelvarrójuk.

Az első típusú 8RA felvarró 8.5x6.5cm volt, fehér alapon kék nyomással, középre az "Eight Route" felirattal. A később viselt karfelvarrók már az "Eight Roads" feliratot viselték, de ez középen egy ovális alakzaton belül helyezkedett el. Ezt használták 1938-ban, alatta a "Kínai Köztársaság 27. évében viselve" felirattal, a hátulján pedig az aktuális egység pecsétjével. Az 1939-ben hordott változat mérete immáron 8.6cm x 5.8cm volt, amelyen a nyomat egy kétrétegű textildarabon helyezkedett el, szokásos fehér alap, kék nyomattal, az "Eight Road" felirattal a közepén, alatta a a "Kínai Köztársaság 28. évében viselve" felirattal. A hátára pedig a "Légy kötelességtudó, fegyelmezett, elkötelezett, hogy a forradalmat befejezhesd!" felirat került. Későbbiekben a felvarrókra a viselés éve már nem került rá, csak a Gregorián naptár szerinti "194?-es év" üresen hagyott része. 1942-43-tól a felvarró alján található részt az eredeti jobbról balra haladó írásmód helyett a kommunista hadseregcsoportoknál megfordították.



1937. szeptember 11-én a nacionalista kormány katonai bizottsága a nemzeti hadrendnek megfelelően a "Nyolcadik Hadseregcsoport" elnevezést "Tizennyolcadik Hadseregcsoport"-ra változtatta, Zhu De főparancsnokkal és Peng Dehuai főparancsnok-helyettessel. Szeptember 14-én Zhu De és Peng Dehuai körlevelet adott ki a "Nyolcadik Hadseregcsoport" "Tizennyolcadik Hadseregcsoport"-ra történő módosításáról. Ezután már "Tizennyolcadik Hadseregcsoport" kínai számokkal ellátott felvarróit gyártották. Mérete és mintázata alapvetően megegyezik azokkal, amelyeket a Nyolcadik Hadseregcsoport 1938-ban viselt. Név, szám és egyéb oszlopok, amelyek a felvarró hátán voltak megtalálhatóak. A japánellenes háború középső és késői időszakában a Nyolcadik Hadseregcsoport számos egysége az akkori Nemzeti Forradalmi Hadsereg egységes logóját viselte, és a karfelvarrókon arab számokat és szimbólumokat használtak a "Tizennyolcadik Hadseregcsoport", azaz a "18GA" (a GA jelentése Hadseregcsoport) jelzésére. Létezik egy egyszerű "18GA" karszalag is, kék háttér és ovális fehér keret nélkül, csak a "18GA" felirat és a hozzá tartozó évszám található rajta. Az írás sorrendje úgy nézett ki, a kínai számokat általában jobbra, az arab számokat pedig balra írják.



A fent említett "Nyolcadik Hadseregcsoport" és "Tizennyolcadik Hadseregcsoport" karfelvarróinak egységes egységes verzióin kívül a Nyolcadik Hadseregcsoport egységei különböző karfelvarrókat is kiadtak. Ezek a karfelvarrók általában hasonló stílusúak, mint a Nyolcadik Hadseregcsoport karfelvarrói, kék alapon kék betűkkel és ovális fehér kerettel. Ilyenek például a "Tizennyolcadik Hadseregcsoport 115. hadosztályának" és a "Nyolcadik Hadseregcsoport 120. hadosztályának" karfelvarrói.

1938 decemberében a Shandongi Népi Japán-ellenes Fegyveres Felkelés Erői alapjain megalakult a "Nyolcadik Hadseregcsoport Shandongi Hadoszlopa". "Hegyi oszlop" felirattal rendelkező karfelvarrókat készítettek és viseltek. 1939. november 20-án a Kuomintang Hadsereg Fan Zixia osztálya elfogadta a kommunista párt vezetését, és átnevezték "Nyolcadik Hadseregcsoport Pinghan "Japánellenes gerillaoszlop" (a továbbiakban: "Pinghan oszlop") névre, miután "Pingzong" karfelvarrókat készítettek és viseltek. 1940. június 7-én a Pinghan-oszlopot átszervezték a Nyolcadik Hadseregcsoport új Tizedik Dandárjává, és ezután kezdték csak viselni az egységes "Nyolcadik Hadseregcsoport" karfelvarrót. A KKP által irányított Shanxi Új Hadsereg "Fenegyerek/Vakmerő" Osztálya szintén a "Halál Osztag" karfelvarrót viselte. Ezek a karfelvarrók ugyanolyan alakúak, mint a Nyolcadik Hadseregcsoport korábbi karszalagjai.

A japánok ellen vívott háborúban aratott győzelem után a Nyolcadik Hadseregcsoport elnevezését még nem törölték azonnal, és az általuk használt karfelvarrók továbbra is rendszerben maradtak. A Nyolcadik Hadseregcsoport északkeleti csapatait 1946 januárjában átnevezték Északkeleti Népi Autonóm Hadseregre, majd hamarosan átnevezték Északkeleti Demokratikus Koalíciós Hadseregre. 1946 után a Nyolcadik Hadseregcsoport elnevezést hivatalosan is törölték, és a Nyolcadik Hadseregcsoport karszalagjait innentől kezdve már nem hordták.



NEW 4TH ARMY KARFELVARRÓ:

Az Új 4. Hadsereg felvarrói is széles skálán mozogtak, többféle mintával vagy felirattal. Nemsokkal azután, hogy 1937 októberében megalapították az Új 4. Hadsereget (a továbbiakban: N4A vagy New Fourth Army), Ye Ting parancsnok és Xiang Ying hadseregparancsnok helyettes elrendelte a N4A felvarrók dizájnjának elkészítését. Az első verzión egy katona látható bambuszkalappal, kezében egy puskával, és az "Állj ellen az ellenségnek" felirat volt olvasható.



Egy idő után nem volt elég az elkészített karfelvarrók mennyisége, így Ye Ting parancsnok kiadta az utasítást egy újabb típus elkészítésére. Ezen menetelő katonák kontúrjai valamint angol betűkkel az N4A feliratok voltak rajta.



1940-ben is készült egy új verzió, amelyen szintén egy katona látható, melyen felül a "Le a japán imperializmussal!", bal lent pedig az "Állj ellen az ellenségnek" felirat helyezkedett el, jobb fent pedig az 1940-es évszám volt megtalálható.



1941-ben az Anhui incidens után a vezetőség újratervezte a felvarrókat az N4A valamint az 1941 felirattokkal, és az egész fekete színű volt, megemlékezvén azokra az elesettekre, akik az említett incidensben veszítették életüket. Nemsokkal később napvilágot láttak a kék verziók is, amelyen már csak az N4A betűk díszelegtek kellemesen kék színben, fehér alapú háttéren. Szemet gyönyörködtető látvány volt, és nagy népszerűségnek örvendett mind a tiszteknél, mind az egyszerű közkatonáknál. Nem telt bele sok idő, és ez a verzió lett a legkedveltebb N4A-s felvarró.





Léteztek egy olyan verziók is, amelyek a nacionalista haderő felvarróinak alapmintázatát használták, és a N4A felirat kínaiul szerepelt rajtuk. Ezeket nem csak a kezdeti időszakban használták, hanem a Japán elleni háború végéig.







A háború végén a nacionalisták és a kommunisták Chongqingben tartott tárgyalásaiknak megfelelően, a CCP hadseregcsoportokat ténylegesen is beolvasztották a nacionalista (a kormány fennhatósága alá tartozó) hadseregbe. Ekkor az angol betűs verziókat megszüntették, és a kínai betűkkel ellátottakat használták. Ez egészen 1947-ig tartott, amikor a New Fourth Army-t és az 8th Route Army-t is beolvasztották a Népi Felszabadító Hadseregbe (a továbbiakban: People's Liberation Army).




Az 1945-ös és 1946-os verziók

FIGYELEM: a kommunista alakulatok a fenti 1947-es beolvasztásig használták nem csak a nacionalista alakulatok rendfokozati de az egységek és a hadvezetés felépítési struktúráját is! Ennek átalakítása 1948 végére fejeződött csak be, 1949-ben pedig a PLA megnyerte a Kínai Polgárháború második fázisát, és végleg eldöntötte, kinek a kezében marad az ország, de ez már egy másik cikk témája lesz.


8TH ROUTE ARMY/18GA ÉS NEW 4TH ARMY NÉVFELVARRÓK:


8th Route Army tiszti felvarró


8th Route Army Priv. Sup. felvarró



N4A tiszthelyettesi felvarró


N4A híradástechnikai (telefonos) egység felvarrója

Meglepő lehet, talán főként a kínai háborús "drámák" bemutatta színvonal miatt, de mindkét kommunista hadseregcsoport viselte a nacionalistáknál is használt névfelvarrókat, így aki a fentebbi hadseregcsoportokat jeleníti meg, nyugodtan felrakhat magának a rendfokozata és a hadseregtípus szerinti felvarrót. Mivel az utánpótlás és a gyártás nem csak a ruházatnál küzdött gondokkal, ezért itt és a nacionalista erőknél megjelenített ruházatnál is elfogadott ha egyáltalán nem raksz fel semmit az általad viselt ruhára (sem rendfokozatjelzőt, sem a név illetve karfelvarrót).


FÉM JELVÉNYEK:

Léteztek különféle fém jelvények is, ezeket viszont szinte kizárólag a a főbb támaszpontokon szolgáló személyzetnek vagy egyéb kisebb csoportoknak utalták ki. A jelvények 3,2 vagy 3,4mm átmérőjűek voltak.




LÁBSZÁRVÉDŐ:



Jelentősen csökkentette a lábfáradtság mértékét a hosszú távú menetelések során, mert ezzel a mesterséges nyomáscsökkentő művelettel a vénás vér visszaáramlása elkerülhetővé vált, akárcsak a vádli duzzanata, ezáltal a katona lábára rótt terhek nagyban csökkentek. Ugyanekkor megakadályozta a hegyeken és hegygerinceken való átkelés közbeni ütődéseket, karcolásokat és sérüléseket a menetelés során, különösen a gerillaharcban részt vevő kínai katonák esetében. A sziklák éles szélei és sarkai, a növényzet és a tüskék mind sérülést okoznak a katonák lábán és lábfején, a lábszárvédőkkel ezek a sérülések hatékonyan elkerülhetőek lettek. Ideiglenes orvosi kötszerként is funkcionált, sérülés esetén a feloldott lábszárvédő ideiglenesen használható volt a seb bekötésére és a törött csontok rögzítésére, amely a háború alatt tapasztalható katasztrófális orvosi ellátás (és annak jelentős hiánya) miatt sokszor létfontosságú volt.

NYAKPAROLIK:

Vörös színben pompáztak az egyenruhák gallérján, a felvarrókhoz hasonlóan vagy voltak a katonáknak vagy nem. Az eddigi 3 évben mialatt a kínai köztársasági csapatokkal foglalkoztam, kizárólag az 8th Route Army/18GA-nál láttam, a New 4th Armynál egyáltalán nem. Ez persze nem zárja ki a dolog lehetőségét, de én jobbára azt hiszem el fixen, amiről fotós bizonyíték is van.



A cikkünk végén pedig fogadjátok szeretettel az angliai barátunk (JDV Colours) munkáját, egy kiszínezett képet, amelyen kiválóan szemlélteti a különböző egyenruhák színeit, ráadásul mindezt egyetlen képen, amelyen az 18th Group Army katonái láthatóak 1944-ben, Yan'anban.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

2024 Zrínyi napok beszámoló, Szigetvár

  Tavalyhoz hasonlóan idén is hivatalosak voltunk a Szigetváron megrendezett Zrínyi napokra. Ez az ország egyik olyan színvonalas eseménye, ...